Zwalczanie chwastów jednoliściennych w buraku

28 Czerwca 2017

Podejmując decyzję o zwalczaniu perzu i innych chwastów jednoliściennych, trzeba zadać sobie pytanie, co powinno zostać zwalczone: część nadziemna (liście i pędy), czy korzenie i rozłogi? Zwalczenie części nadziemnej nie jest trudne dla wielu herbicydów. Jeśli jednak naszym celem są korzenie i rozłogi, wtedy konieczne jest przemieszczenie jak największej ilości substancji biologicznie czynnej do tych części roślin. A to powoduje „zmniejszenie” ilości substancji aktywnej w częściach nadziemnych i powolne ich zamieranie.

Zwalczanie chwastów jednoliściennych

Taki mechanizm działania ma Perenal 104 EC, czyli herbicyd, o którym już wcześniej pisałem tu: "Graminicyd dla upraw dwuliściennych - charakterystyka" oraz tu: "Perenal odporny na pogodę". Preparat ten wolno oddziałuje na części nadziemne chwastów, które jednak nie konkurują już o składniki pokarmowe. Pozwala to na efektywne działanie drugiej dawki dzielonej tego herbicydu. Zarówno na chwasty, które były na polu w trakcie pierwszego zabiegu, jak i na te, które powschodziły przed drugim zabiegiem.

Skuteczność stosowania w zależności od dawki przedstawia się następująco:

  • dawka 0,5 l/ha - 84,2% skuteczności
  • dawka 0,75 l/ha - 89,8% skuteczności
  • dawka 1 l/ha - 94,7% skuteczności

W uprawie buraka cukrowego Perenal 104 EC może być stosowany samodzielnie lub w mieszankach z innymi preparatami zawierajacymi tylko i wyłącznie fenmedifam, desmedifam, etofumesat lub z herbicydem Lontrel 300 SL. Dawki dzielone Perenalu 104 EC w przypadku traw jednorocznych i perzu właściwego wyglądają następująco:

Dawki dzielone lub jednorazową maksymalną dawkę 0,5 l/ha można stosować odpowiednio do II i/lub III zabiegu herbicydem nalistnym zwalczającym chwasty dwuliścienne.

Zwalczanie wiechliny rocznej

Perenal 104 EC jest jedynym graminicydem skutecznie zwalczającym wiechlinę roczną (nie ma takiej rejestracji żaden inny herbicyd) w różnych uprawach dwuliściennych. Po zastosowaniu preparatu na wiechlinę roczną w fazie 2 liści do końca krzewienia chwastu, w dawce 1 l/ha jest możliwe osiągnięcie skuteczności na poziomie powyżej 90%! Należy zwrócić szczególną uwagę na fazę rozwojową wiechliny rocznej w momencie zabiegu, ponieważ spóźniony zabieg na przerośniętą wiechlinę (w fazie strzelania w źdźbło lub po wytworzeniu wiech) nie jest skuteczny.

Zwalczanie korzeni i rozłogów perzu w niskiej dawce

Perenal 104 EC oferuje także wysoką skuteczność zwalczania perzu nawet w dawce zalecanej na chwasty jednoroczne – 0,5 l/ha. Skuteczne zwalczenie perzu to nie tylko zwiększenie plonu uprawy, ale także wyraźny wzrost plonu roślin następczych spowodowany uwolnieniem składników pokarmowych w wyniku rozkładu korzeni i rozłogów perzu.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024