Zorvec Endavia na zarazę ziemniaka i mączniaka w cebuli

19 Listopada 2020

We wrześniu publikowaliśmy na naszych stronach wywiad z rolnikiem, Panem Szymonem Laszczyńskim. Tematem rozmowy była ochrona uprawy ziemniaka przed zarazą ziemniaczaną, a jednym z głównych bohaterów był preparat Zorvec Enicade. Dzisiaj mała aktualizacja, ponieważ w przyszłym roku na rynku pojawi się jeszcze lepsza wersja tego rozwiązania o nazwie Zorvec™ Endavia™.

Zorvec™ Endavia™ to środek grzybobójczy stosowany profilaktycznie przeciwko zarazie ziemniaka i mączniakowi rzekomemu cebuli. Zorvec™ Endavia™ został dopuszczony do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i będzie dostępny dla polskich plantatorów ziemniaków i cebuli w 2021 r.

Budowa i przeznaczenie

Budowa preparat Zorvec Endavia oparta jest na substancji aktywnej Zorvec™ active (oksathiapiprolina). Jest to substancja zatwierdzona przez UE w 2017 r. i jednocześnie jest to pierwszy przedstawiciel nowej klasy chemicznej piperydynyl-tiazol-izoksazoliny (FRAC 49). Klasy obejmującej środki służące do zwalczania chorób wywoływanych przez lęgniowce. Zorvec™ oferuje połączenie trwałości i skuteczności przeciwko tym chorobom. Między innymi dlatego, że oprócz oksatiapiproliny zawiera również bentiowalikarb (grupa 40 wg FRAC). Zorvec Endavia ma działanie powierzchniowe i układowe, a oferowany będzie w postaci zawiesiny olejowej (OD) do rozcieńczania wodą.

Dzięki nowemu biochemicznemu sposobowi funkcjonowania wyróżnia się zupełnie nowym miejscem działania i nie powoduje odporności krzyżowej na dotychczas stosowane fungicydy. Wpływa na cykl życia patogenu na wiele sposobów, co przekłada się na większą i dłuższą skuteczność. Zorvec™ chroni rośliny ziemniaka, już rozwinięte i rozwijające się liście oraz nowe przyrosty.

Działa w trudnych warunkach

Specjaliści Cortevy zapewniają, że nowy Zorvec charakteryzuje się znakomitą skutecznością biologiczną, a ukierunkowane działanie przeciwko zarazie ziemniaczanej i mączniakowi rzekomemu daje rolnikom nowe narzędzie do zwalczania tych chorób. Zorvec™ Endavia™ jest odporny na zmywanie przez deszcz już po 20 minutach od wykonania zabiegu oraz zapewnia ochronę nowym przyrostom, przemieszczając się do nowych liści rośliny.

Dzięki gotowej do użycia formule, Zorvec™ Endavia™ zdecydowanie ułatwia prace w gospodarstwie i poza nim. Łatwiejszy jest transport, przechowywanie oraz samo zastosowanie. Nowy fungicyd stanowi połączenie długiej i skutecznej ochrony przed chorobami ziemniaka, nawet w wyjątkowo trudnych warunkach środowiskowych. Produkt zapobiega wtórnemu rozprzestrzenianiu się choroby, ograniczając źródło infekcji na danym polu.

Warto podkreślić, że nowy środek charakteryzuje się korzystnym profilem środowiskowym. Co więcej, może być stosowany co roku w celu zwiększenia plonów, nawet w trudnych warunkach. Eksperci EuroBlight oceniają skuteczność substancji czynnej Zorvec™ na 4,9 w 5-stopniowej skali.

Dawka i termin stosowania

Preparat Cortevy jest ulepszonym środkiem o obniżonej dawce Zorvec™ z 15g/ha do 12g/ha. Było to możliwe dzięki połączeniu skuteczności dwóch substancji czynnych zwalczających chorobę i dodatkowego efektu synergii w formulacji.

Zorvec™ Endavia™ wykazuje przedłużone działanie, dzięki któremu można wydłużyć przerwy między zabiegami o 3 do 4 dni. Zorvec™ Endavia™ to gotowy produkt charakteryzujący się dużą wygodą stosowania. Przy zwalczaniu zarazy ziemniaczanej maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 l/ha. Środek należy stosować od początku fazy rozwoju liści (BBCH 10) do 7 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg wykonuje się zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby, a następne zabiegi w miarę potrzeby co 7–10 dni. Przy zwalczaniu mączniaka rzekomego cebuli zalecana jednorazowa dawka to 0,5 l/ha. Preparat Zorvec™ Endavia™ stosuje się od fazy trzech liści (BBCH 13) do 28 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. 

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024