Zalety stosowania mieszanin zbiornikowych

21 Maja 2015

Zdarza się, że rolnicy stają przed wyborem czy podczas zabiegów ochronnych zastosować gotowe produkty, tzw. szerokiego spektrum czy samodzielnie dobrać herbicydy i sporządzić z nich mieszaninę w zbiorniku opryskiwacza.

Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie gotowych produktów jest wygodniejsze, jednak z praktycznego punktu widzenia za sporządzeniem mieszaniny zbiornikowej herbicydów przemawia wiele zalet:

  • Szerszy zakres zwalczanych chwastów dwuliściennych np. chaber bławatek
  • Poprawa skuteczności chwastobójczej i oszczędność finansowa - dopasowanie dawek herbicydów do wielkości chwastów jedno- i dwuliściennych (miotła, wyczyniec, przytulia, rumianowate, ostrożeń, itp.)
  • Oszczędność finansowa - zakup większej ilości herbicydu na chwasty dwuliścienne w zboża ozime i jare + produkt na chwasty jednoliścienne (miotła zbożowa, wyczyniec polny, perz właściwy)
  • Dopasowanie herbicydów w mieszaninie do stanu i rodzaju zachwaszczenia na każdym polu
  • Długi czas ua wykonanie zabiegów - wykorzystując możliwość stosowania niektórych mieszanin zbiornikowych do fazy 2 kolanka zbóż bez zmniejszenia skuteczności chwastobójczej i negatywnych skutków dla zbóż (brak uszkodzeń zarówno widocznych jaki niewidocznych, ale obniżających plon).
Przygotowanie optymalnej mieszaniny zbiornikowej wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy... którą można zdobyć na naszym blogu.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024