Zakup ciągnika do gospodarstwa cz. 4

11 Stycznia 2016

W przypadku cyklu wpisów "Jaki ciągnik kupić?" najlepiej jest przeczytać wszystkie części: (Jaki ciągnik kupić (cz.1), Jaki ciągnik kupić (cz.2), Jaki ciągnik kupić (cz.3)). Poniższy materiał to przedostatnia jego część w której skupiam się nad kwestiami związanymi z TUZ-em i WOM-em.

Trzypunktowy układ zawieszenia, czyli popularny TUZ jest jednym z głównych elementów charakterystycznych dla ciągników rolniczych. Jego dokładne parametry opisuje norma PN-ISO 730-1:1996. Według tej normy wyróżnia się 4 kategorie TUZ stosowane w ciągnikach o określonej mocy. Najbardziej popularne w przypadku maszyn o średniej i dużej mocy są kategorie II i III. Pierwsza z wymienionych stosowana jest w ciągnikach o mocy do 120 KM, natomiast druga do 240 KM. Główne różnice pomiędzy tymi kategoriami dotyczą odległości pomiędzy wewnętrznymi krawędziami końcówek cięgien oraz wewnętrzną średnicą kul w cięgnach. Przed zakupem ciągnika, a także kupując maszyny do współpracy z danym ciągnikiem, należy ustalić kategorie zaczepu obu urządzeń.

Jeśli w danym gospodarstwie jest już ustalony park maszynowy i wiadomo z jakimi narzędziami ma pracować ciągnik łatwo jest ustalić jaki minimalny udźwig powinien mieć trzypunktowy układ zawieszenia. Jest to ściśle powiązane z możliwościami układu hydraulicznego (ważna jest m.in. jego wydajność). Jeśli planowane są dodatkowe zakupy lub wymiana wysłużonego sprzętu warto zastanowić się nad tym przed zakupem ciągnika, aby wykluczyć sytuację, w której podnośnik„nie ma siły” podnieść określonej maszyny.

Odrębną kwestię stanowi przedni TUZ, który niemal zawsze dostępny jest w ramach wyposażenia dodatkowego. Przed zakupem ciągnika trzeba zastanowić się czy taki „dodatek” nie okaże się niezbędny przy wykonywaniu rozmaitych prac gospodarstwie. Stosowanie maszyn wykorzystujących przedni podnośnik wiąże się zwykle ze zwiększeniem wydajności pracy. Przykładem może być stosowanie kombinacji koszących podczas zielonych żniw czy siewników o dużej szerokości roboczej z przednim zbiornikiem.

Kwestia wału odbioru mocy ogranicza się często do wyboru odpowiednich prędkości obrotowych na jakich może dany WOM pracować. Jednak nie tylko. Warto sprawdzić czy końcówka WOM jest zgodna z wałami do napędu maszyn. Większość producentów ciągników oferuje WOM-y z różnymi prędkościami obrotowymi. Standardowo jest to 540, 750 i 1000 obr./min. W zależności od modelu ciągnika i jego przeznaczenia dostępne są inne prędkości oraz prędkości ekonomiczne. Najczęściej w ciągnikach rolniczych stosowany jest WOM niezależny, czyli taki, którego prędkość jest stała i niezależna od prędkości jazdy ciągnika. Tego typu napęd jest wymagany do poprawnej pracy taki urządzeń jak opryskiwacz czy rozsiewacz nawozów. Są również modele z WOM-em zależnym.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024