Wszystko o siewie kukurydzy – seria filmów

16 Listopada 2020

W ramach naszej działalności YouTube'owej przygotowaliśmy dla Was serię pięciu filmów poświęconych kukurydzy. Przy czym koncentrujemy się w nich na temacie siewu tej uprawy, bo jak zapewne wiecie jest szereg kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przygotowując się do tego zabiegu agrotechnicznego. Nasza seria obejmuje materiał realizowany w trakcie sezonu 2020, kiedy to na polach województwa podkarpackiego przeprowadziliśmy testy odmianowe. Autorem tego cyklu jest Jarosław Żurek, który stoi również na realizacją cyklu o uprawie bezorkowej (swoją drogą najchętniej przez Was oglądane filmy na playliście e-pole). 

Siew kukurydzy i testy odmianowe

Publikację filmów rozpoczynamy odcinkiem "Siew kukurydzy i testy odmianowe w woj. podkarpackim | KUKURYDZA #1". Koncentrujemy się tutaj na siewie konkretnych odmian kukurydzy (kamera towarzyszy ekipie w trakcie siewu). Mówimy o stanowisku, o uprawie, o siewie, ale również o odmianach i naszych oczekiwaniach (do tych wrócimy w odcinku 5, gdy będziemy omawiać wyniki). Pogodę do siewu mieliśmy ciepłą, słoneczną, chociaż momentami dość silny wiatr dawał się we znaki (co z resztą czasem słychać).

Temperatura gleby

W drugim odcinku serii Jarosław Żurek opowiada o kwestiach związanych z temperaturą gleby. Z poniższego materiału dowiecie się czym jest temperatura dobowa, jak ją najlepiej sprawdzać i jaka jej wartość jest optymalna w trakcie siewu odmian kukurydzy w typie flint oraz dent. To jest klasyczny film poradnikowy, w którym jest maksimum treści i brak jakichkolwiek tematów pobocznych. Miłego oglądania. Trzeci odcinek już niebawem.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024