Siew kukurydzy – aktualne dane

10 Kwietnia 2019

Ponad trzy tygodnie temu uruchomiliśmy specjalną mapę temperatury glebowej. Korzystając z naszej mapy można optymalnie ustalić termin siewu kukurydzy w swojej okolicy. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu pomiarów temperatury w aż 40 lokalizacjach w całej Polsce.

Pierwsze dane spłynęły do nas jeszcze w marcu. Na początku kwietnia zaobserwowaliśmy ogólny wzrost temperatury gleby i mogłoby się wydawać, że wiosna przyszła już na stałe. Była to jednak sytuacja krótkotrwała i w całym kraju zaobserwowano spore ochłodzenie. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Aktualnie na naszej mapie jest już 10 lokalizacji, w których temperatura gleby na głębokości siewu przekroczyła 8 stopni Celsjusza. To znak, że można zacząć myśleć o siewie. Aby sprawdzić, jak temperatura kształtowała się w poprzednich dniach w danej lokalizacji, wystarczy kliknąć wybraną ikonę, a następnie kliknąć obrazek z wykresem. Obserwując rozkład temperatury można uzyskać znacznie więcej informacji. 

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024