Reldan na szkodniki w sadzie

12 Kwietnia 2017

Reldan 225 EC to preparat owadobójczy przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i gryzących w uprawach sadowniczych. Na czarnej liście Reldana znajdują się miodówki, mszyce, owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka oraz zwójkówki.

Reldan 225 EC

Środek występuje w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Reldan działa kontaktowo, żołądkowo i gazowo. Na roślinach działa powierzchniowo i wgłębnie. Dzięki temu preparat niszczy szkodniki dopiero rozpoczynające żerowanie oraz te, które obecne są już w roślinie. Gazowe działanie preparatu umożliwia zwalczanie larw szkodników ukrytych także w tkankach roślin. Reldan 225 EC wchłania się w miejscu naniesienia i chroni roślinę aż do 14 dni (poprzez działanie żołądkowe).

Reldan 225 EC zwalcza wszystkie stadia rozwojowe owadów. Działa zarówno na szkodniki ssące, jak i gryzące, zwłaszcza wtedy, gdy występują w jednym czasie. Składnik aktywny – metylochloropiryfos – atakuje system nerwowy i oddechowy owada, powodując jego paraliż i szybką śmierć. Praktyka rolnicza potwierdza możliwość mieszania insektycydu Reldan 225 EC z nawozami płynnymi, innymi insektycydami i fungicydami. Reldan 225 EC można stosować do opryskiwania w ilości wody 750-1000 l/ha.

[su_note]Substancja aktywna: chloropiryfos metylowy - 225 g/l [/su_note]

Dawkowanie w uprawie jabłoni

owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, miodówki

 • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,7 l/ha
 • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,25 – 2,7 l/ha

Uwaga:

 • W przypadku dużego nasilenia występowania szkodników należy stosować dawkę 2,7 l/ha.

mszyce

 • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,25 l/ha
 • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,25 l/ha

zwójkówki

 • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,7 l/ha
 • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,7 l/ha

Uwaga:

 • Środek stosować od fazy zielonego pąka, maksymalnie do momentu gdy owoce osiągną połowę typowej wielkości (BBCH 55-75).
 • Nie stosować środka w okresie kwitnienia drzew (BBCH 60–69).
 • Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
 • Zalecana ilość wody: 750-1000 l/ha
 • Produkt działa najskuteczniej w temperaturze 15-25 °C.

Więcej informacji na temat zwalczania szkodników preparatem Reldan 225 EC znajdziecie we wpisie "Szkodniki w sadzie – zwalczanie Reldanem".

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024