Reldan na szkodniki w sadzie

12 Kwietnia 2017

Reldan 225 EC to preparat owadobójczy przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i gryzących w uprawach sadowniczych. Na czarnej liście Reldana znajdują się miodówki, mszyce, owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka oraz zwójkówki.

Reldan 225 EC

Środek występuje w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Reldan działa kontaktowo, żołądkowo i gazowo. Na roślinach działa powierzchniowo i wgłębnie. Dzięki temu preparat niszczy szkodniki dopiero rozpoczynające żerowanie oraz te, które obecne są już w roślinie. Gazowe działanie preparatu umożliwia zwalczanie larw szkodników ukrytych także w tkankach roślin. Reldan 225 EC wchłania się w miejscu naniesienia i chroni roślinę aż do 14 dni (poprzez działanie żołądkowe).

Reldan 225 EC zwalcza wszystkie stadia rozwojowe owadów. Działa zarówno na szkodniki ssące, jak i gryzące, zwłaszcza wtedy, gdy występują w jednym czasie. Składnik aktywny – metylochloropiryfos – atakuje system nerwowy i oddechowy owada, powodując jego paraliż i szybką śmierć. Praktyka rolnicza potwierdza możliwość mieszania insektycydu Reldan 225 EC z nawozami płynnymi, innymi insektycydami i fungicydami. Reldan 225 EC można stosować do opryskiwania w ilości wody 750-1000 l/ha.

[su_note]Substancja aktywna: chloropiryfos metylowy - 225 g/l [/su_note]

Dawkowanie w uprawie jabłoni

owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, miodówki

 • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,7 l/ha
 • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,25 – 2,7 l/ha

Uwaga:

 • W przypadku dużego nasilenia występowania szkodników należy stosować dawkę 2,7 l/ha.

mszyce

 • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,25 l/ha
 • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,25 l/ha

zwójkówki

 • Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,7 l/ha
 • Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,7 l/ha

Uwaga:

 • Środek stosować od fazy zielonego pąka, maksymalnie do momentu gdy owoce osiągną połowę typowej wielkości (BBCH 55-75).
 • Nie stosować środka w okresie kwitnienia drzew (BBCH 60–69).
 • Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1
 • Zalecana ilość wody: 750-1000 l/ha
 • Produkt działa najskuteczniej w temperaturze 15-25 °C.

Więcej informacji na temat zwalczania szkodników preparatem Reldan 225 EC znajdziecie we wpisie "Szkodniki w sadzie – zwalczanie Reldanem".

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024