Pogoda dla rolników

18 Maja 2017

Agrometeorologia to nauka badająca warunki klimatyczne oraz ich wpływ produkcję roślinną. Tak w najkrótszy, uproszczony sposób można opisać dziedzinę, której znajomość może decydować o powodzeniu w prowadzeniu własnych upraw lub klęsce objawiającej się najczęściej obniżonym plonowaniem i stratami. W kwietniu na blogu Epole.pl pojawią się trzy wpisy pod wspólnym szyldem "pogoda dla rolników". Postaram się wówczas całkowicie “rozprawić z tematem” i podpowiedzieć Wam, gdzie można szukać wartościowych informacji.

Aktualizacja 02.10.2020

Profesjonalną rolniczą prognozę pogody znajdziecie w serwisie e-pole.pl. Pogoda dostępna jest tutaj: https://www.e-pole.pl/pogoda . Natomiast więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Rolnicza prognoza pogody

Pogoda dla rolników

Opady atmosferyczne, temperatura, ciśnienie czy wiatr – wszystkie te elementy mają bardzo duży wpływ na wzrost roślin i przebieg procesu wegetacyjnego. Warunki klimatyczne mają również wpływ na pojawianie się agrofagów w uprawach oraz determinują wykonywanie konkretnych zabiegów agrotechnicznych.

Niestety nawet najnowocześniejsze maszyny nie wystarczą za gwarancję udanych oprysków czy zbioru, jeśli warunki klimatyczne „zaskoczą” deszczem, przymrozkiem czy burzą. Dlatego, w trakcie całego sezonu rolniczego zaleca się korzystanie z pogodowych prognoz. Dzięki temu jest większa szansa, że uda się wykorzystać przychylną aurę, aby wykonać określony zabieg agrotechniczny.

A o tym, że klimat się zmienia i pogoda potrafi zaskakiwać nie trzeba nikogo przekonywać. Co chwila słychać o rekordowo ciepłej jesieni, wyjątkowo deszczowym październiku, czy wybitnie suchym lecie. Zimy zaczynające się w styczniu nie są dla nikogo niespodzianką. Mając informację o najbliższym przebiegu pogody można tak zaplanować prace w gospodarstwie, aby skutki jej kaprysów były możliwie najmniej odczuwalne.

Prognoza podstawowa

Jednym z głównych źródeł czerpania informacji o klimacie są serwisy telewizyjne. Telewizyjna prognoza pogody ma swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że wystarczy pamiętać, o której godzinie jest emisja wybranego programu, a później wystarczy go obejrzeć. Niestety, nie zawsze dane pogodowe przekazywane przez „pogodynkę” sprawdzają się w stu procentach. Na domiar złego bardzo często prognozy w telewizji są za mało szczegółowe. Znacznie lepiej wyglądają prognozy pogody dostępne w internecie.

Każdy z większych portali ogólnoinformacyjnych, takich jak Wirtualna Polska czy Onet, ma dział poświęcony prognozie pogody. Większości internautów to zapewne starcza, ale rolnikom – nie zawsze. Istnieją jednak serwisy poświęcone tylko prognozie pogody. Za ich pomocą można dowiedzieć się, czy jutro będzie padać deszcz, z jaką siłą będzie wiał wiatr lub jakie będzie ciśnienie. Niby nic szczególnego, gdyby nie fakt, że taką dokładną prognozę można poznać dla własnej gminy.

Im więcej danych, tym lepiej

Numeryczna Prognoza Pogody została stworzona przez specjalistów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Ten serwis umożliwia obserwację prognozy pogody dla swojej gminy. Do jego głównych zalet należy prostota obsługi i konkretność zawartych w nim informacji. Na głównej stronie do wyboru są trzy modele prognozy pogody. Pierwszy jest dokładniejszy i zawiera prognozę na 60/72 godziny. Drugi jest nieco mniej dokładny, ale pozwala spojrzeć w przyszłość nieco dalej (84 godziny). Trzeci to prognoza falowania Morza Bałtyckiego.

Wpisując nazwę swojej miejscowości można za pomocą jednego kliknięcia przejść do meteogramu, który zawiera szereg wartościowych informacji. Jeśli danej miejscowości nie ma w spisie, to warto wpisać większą okoliczną lokalizację. Alternatywnie można podać współrzędne geograficzne. Meteogram graficznie przedstawia wszystkie najważniejsze informacje pogodowe m.in.: temperatura uśredniona i odczuwana, temperatura gruntu, a także punktu rosy. Do tego są wartości minimalne, maksymalne, a także dane dotyczące wilgotności, opadów, ciśnienia, wiatru i wielu innych. Wszystko to ciekawie i kolorowo przedstawione. U góry strony głównej serwisu znajduje się aktualny komentarz synoptyka – to ciekawy pomysł. Warto również odwiedzić serwis z mapami pogodowymi. Autorzy zamieścili w nim cały plik interesujących map, na których wiele informacji klimatycznych można obejrzeć w postaci graficznej.

Twoja Pogoda to portal dla wszystkich internautów, których interesuje pogoda. Znajduje się tu prognoza pogody dla Polski, Europy i Świata. Można zapoznać się z kolorowymi mapkami obrazującymi ilość opadów czy temperaturę z dużym wyprzedzeniem na całym świecie. Ale to nie wszystko. Miłośnicy meteorologii mogą pograć w gry pogodowe, obejrzeć galerie zdjęć lub filmów, a także zapoznać się z najnowszymi pogodowymi informacjami. Są również specjalne działy z pogodą dla kierowców, biegaczy czy alergików co znacznie wzbogaca merytoryczną wartość witryny. Jest również pogoda dla rolników.

Aby zapoznać się z przewidywaniami „Twojej Pogody” najlepiej wpisać nazwę swojej miejscowości. Jeśli nic się nie pojawi, to tak jak poprzednio, trzeba wpisać większą okoliczną lokalizację. Serwis od razu podaje prognozę na 16 dni. Na samej górze są informacje odnośnie opadów. I mimo iż dane podane w tabeli dość ciężko się czyta, to poniżej znajduje się wykres, na którym wszystko widać znacznie lepiej. Oprócz, opadów, wilgotności, wiatru czy temperatury jest również informacja odnośnie temperatur przy gruncie. Ciekawym dodatkiem są systematycznie zamieszczane podsumowania dotyczące minionego okresu.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024