Opakowania ŚOR - podróbki i ekologia

22 Marca 2017

Produkcja, sprzedaż i użytkowanie środków ochrony roślin regulowane są przez szereg przepisów. Wszystko po to, aby korzystanie z konkretnych preparatów było bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i upraw. Certyfikowane preparaty dystrybuowane przez zaufanych sprzedawców muszą spełniać wspomniane normy. Inaczej nie zostałyby dopuszczone do obrotu. Niestety na rynku rolniczych środków produkcji można spotkać się preparatami niebezpiecznymi, tzw. podróbkami.

Podrobione preparaty

Fałszowanie środków ochrony roślin to niestety fakt. Podrobione preparaty różnią się jednak od oryginalnych. Na opracowanie nowego pestycydu potrzeba zwykle około 10 lat badań i testów. Producenci inwestują w to bardzo duże ilości środków finansowych. Wszystko po to, aby produkt końcowy odpowiadał rolnikom, czyli był skuteczny (jeśli nie jest, to jest to widoczne) oraz był możliwie najbardziej bezpieczny dla środowiska. Warto dodać, że regulacje dotyczące chemii rolnej są jednymi z najbardziej rozwiniętych i rygorystycznych przepisów ustanowionych w Unii Europejskiej.

Pomijając wątpliwą jakość podrobionych produktów, brak certyfikatów oraz niesprawdzone działanie, fałszowanie preparatów, to również przestępstwo. Raport Komisji Europejskiej z 2015 roku informuje, że aż 10% dostępnych na rynku pestycydów, to produkty nielegalne. Dokonano również interesującego obliczenia. Gdyby wszystkie nielegalne preparaty sprzedawane były przez jedną firmę, byłby to czwarty co do wielkości sprzedawca chemii rolnej na świecie.

Czym charakteryzują się podrabiane produkty? Mogą zawierać substancje chemiczne zakazane w Unii Europejskiej. Wiąże się to z ich potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i środowiska. Mogą prowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy i obniżenia plonu do zera. Mogą zawierać substancje aktywne nieznanego pochodzenia, nieprzetestowane, co również stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Jak odróżnić podróbki?

Produkty autentyczne od podrobionych można odróżnić po wyglądzie opakowania lub wyglądzie substancji. Choć trzeba zaznaczyć, że czasem jest to wyjątkowo trudne. Zdarza się jednak, że producenci ułatwiają użytkownikom rozpoznawanie oryginalnych produktów. Dobrym przykładem jest preparat Navigator 360 SL produkowany przez Dow AgroSciences.

Na każdym opakowaniu tego środka została umieszczona naklejka PrioSpot® z przypisanym unikalnym kodem, którego autentyczność można stwierdzić za pomocą specjalnie przygotowanej strony internetowej www.original.dow.com jak również przy użyciu smartfona - instrukcja znajduje się pod tym linkiem.

Na rynku praktycznie nie ma zapasów produktu Navigator 360 SL z poprzednich lat, co oznacza, że większe partie produktu oferowane bez oznakowań PrioSpot® mogą budzić wątpliwość co do ich oryginalnego pochodzenia.

Opakowania bardziej eko

Niedawno na rynku pojawiły się również nowe 5-litrowe opakowania preparatów produkowanych przez Dow AgroSciences. Są one wyposażone w specjalny klips ułatwiający oddzielenie uchwytu od reszty opakowania. Dzięki temu w łatwy sposób będzie można przygotować opakowanie do recyklingu. System odrywania uchwytu jest wyjątkowo prosty w swej budowie, ale przy tym skuteczny. Wystarczy podłożyć kciuk pod wspomnianym klipsem i podnieść go do góry aż do zerwania obręczy do której zamocowany jest uchwyt.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024