Omacnica w kukurydzy – szkodliwość i zwalczanie

27 Maja 2019

Temat omacnicy prosowianki jest na naszym blogu poruszany nie od dziś. Niemniej poniższy tekst nie jest powtórzeniem, a uzupełnieniem najważniejszych informacji.

Szkodliwość omacnicy

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis), to szkodnik, który najczęściej niszczy plantacje kukurydzy. Jest motylem nocnym popularnie zwanym ćmą. Dorosłe gąsienice zimują w resztkach łodyg kukurydzy. Po czym w maju przepoczwarzają się, a w czerwcu przeobrażają się w motyle.

Na przełomie czerwca i lipca samica składa białe jaja w złożach po 2-30 sztuk na dolnej stronie najwyższych i środkowych liści, w pobliżu środkowego grubego nerwu i kolby. Jedna samica może składać do 500 jaj! Po około 10-15 dniach wylęgają się żółtobrunatne gąsienice z czarnobrunatną głową. Żerują nie tylko na liściach i kolbach, ale także wewnątrz rośliny, drążąc w niej korytarze.

Straty w wyniku żerowania szkodnika mogą wynieść nawet do 40% w plonie ziarna. To zdecydowanie najgroźniejszy szkodnik kukurydzy.

Gąsienice żerujące wewnątrz rośliny i na jej kolbach powodują łamanie się liści, łodyg oraz samych kolb, które opadają na ziemię. Słabe, uszkodzone rośliny ulegają porażeniu przez różnego rodzaju choroby, co przyspiesza przedwczesne dojrzewanie kolb, a następnie ich łamanie.

Więcej informacji na temat samego szkodnika i skutków jego "działania" w kukurydzy znajdziecie w tekście "Omacnica prosowianka".

Zwalczanie preparatem Runner

O tym jak radzić sobie z omacnicą pisaliśmy już trochę we wspomnianym wyżej tekście. O innym, bardziej niecodziennym rozwiązaniu pisaliśmy w tekście "Atak z powietrza na omacnicę". Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem i zarazem najbardziej dostępnym jest ochrona chemiczna przy użyciu preparatu Runner 240 SC. Dlaczego akurat Runner?

  • wyższa skuteczność jednego zabiegu w porównaniu do standardów rynkowych
  • skuteczne zwalczanie złóż jaj oraz małych gąsienic, co jest szczególnie ważne przy przedłużonym okresie występowania
  • długi okres działania preparatu po zabiegu
  • odporność na zmywanie przez deszcz i rozkład przez promienie słoneczne
  • ograniczenie strat jakości ziarna wywołanych chorobami fuzaryjnymi
  • polecany do łącznego stosowania z metodami biologicznymi

Zabieg Runnerem w dawce 0,6 l/ha należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli omacnicy prosowianki i masowego składania jaj. Zalecana ilość wody to 200-400 l/ha. Termin zabiegu należy ustalić opierając się na obserwacjach odłowów motyli w pułapkach feromonowych i tutaj najlepiej skorzystać z naszej mapy występowania omacnicy. W tym roku już po raz drugi uruchomiliśmy system monitoringu występowania tego szkodnika w naszym kraju.

Fotografia: Agronom (Wikimedia Commons)

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024