Nawożenie wgłębne – wprowadzenie

21 Listopada 2016

Jednym z zabiegów stosowanych w bezorkowych systemach uprawy jest nawożenie wgłębne. Jest to metoda nawożenia, wedle której nawóz umieszczany jest w jednej linii pod nasionami lub z boku rzędu nasion, ale również bezpośrednio w glebie.

Specjaliści podkreślają, że nawozy aplikowane w ten sposób rozpuszczają się szybciej, dzięki czemu stanowią lepsze źródło składników pokarmowych. Młode, rozwijające się rośliny mają ułatwione ich pobieranie, ponieważ potrzebne mikro i makroelementy dostępne są w niedalekiej odległości od korzeni. Nawożenie pod korzeń wpływa również pozytywnie na zasobność gleby w składniki pokarmowe na różnych głębokościach. Dlatego ten rodzaj nawożenia nazywany jest również depozytowym. Wprowadzony do gleby nawóz jest w niej „przechowywany” do momentu, w którym zostanie wykorzystany przez roślinę. Eksperci badający ten rodzaj nawożenia podkreślają, że lepsza zasobność gleby w profilu glebowym pozytywnie wpływa na ukorzenienie roślin, a to przekłada się na lepsze pozyskiwanie składników pokarmowych i lepsze zimowanie. 

Producenci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z omawianej metody zwracają uwagę na lepsze plonowanie uprawianych roślin, zmniejszenie stosowanych dawek nawozów oraz lepszą wegetację roślin w czasie suszy. Warto również zaznaczyć, że można taki zabieg przeprowadzić jednocześnie z siewem, a to z kolei wpływa na obniżenie kosztów produkcji. Na rynku maszyn rolniczych jest szereg urządzeń, które to umożliwiają.

Nawożenie wgłębne stosowane jest na różnych głębokościach. Te odkładane w wyższych partiach są szybciej dostępne dla rozwijających się roślin. Natomiast aplikacja nawozu do głębszych partii gleby sprawia, że są one dostępne w kolejnych latach.

Na rynku jest co najmniej kilka różnych kombinacji maszynowych umożliwiających wgłębną aplikację nawozu. Jedną z opcji jest wykorzystanie agregatu uprawowego połączonego z dedykowanym siewnikiem umożliwiającym przeprowadzenie takiego zabiegu. Wgłębna aplikacja nawozu możliwa jest również podczas siewu. Wykorzystywane są do tego odpowiednio wyposażone siewniki.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024