Nawożenie azotowe zbóż i rzepaku - najważniejsze informacje

23 Lutego 2021

O nawożeniu azotowym rozmawiamy co roku, i mimo że jest to popularny temat, to dobrze jest przypomnieć sobie najważniejsze informacje. W tym m.in te związane z nowelizacją prawa azotowego, czy czysto techniczne informacje, jak działają poszczególne formy azotu dostępne w popularnych nawozach. 

W tym odcinku dowiecie się: 

  • podstaw związanych z nowelizacją prawa azotowego 
  • charakterystyka formy amonowej, azotanowej oraz amidowej (01:50​) 
  • rola innych makroskładników, tj. siarka i magnez w gospodarce azotem (03:52​) 
  • jakie są krytyczne fazy zapotrzebowania na azot przez zboża i rzepak ozimy (04:53​) 
  • praktyczne podejście do nawożenia naszego gościa, Tomka spod Uniejowa (05:31​) 

Zapraszamy na nasz Kanał na YouTube - włączcie subskrybcję, aby nie przegapić kolejnych, wartościowych treści! Zachęcamy też do pisania komentarzy i dzielenia się swoimi doświadczeniami w kontekście pierwszych dawek azotu w oziminach. Jeżeli spodobał się materiał - lajk mile widziany :)

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024