LumiGEN – nowa technologia zaprawiania

22 Maja 2018

W trakcie okresu wegetacji roślina narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Z całą pewnością największej “opieki” potrzebuje w początkowym okresie wzrostu, zaraz po siewie. W tym momencie dopiero “nabiera sił”. Nie jest to jednak informacja nowa i na szczęście już od dawna dostępne są rozmaite rozwiązania zabezpieczające przyszłość roślin od samego początku. Mowa oczywiście o zaprawach, o których pisaliśmy już na naszym blogu niejednokrotnie (ogólnie o metodach zaprawiania oraz o zaprawie Lumiposa). Można jednak pójść o krok dalej…

Sam zabieg zaprawiania pozwala na zabezpieczenie nasion i późniejszej rośliny przed rozmaitymi zagrożeniami, ale również nie zawsze w ten sam, możliwie najlepszy sposób. Ważna jest zaprawa, sposób zaprawiania, a nawet maszyny, których używa się podczas tego procesu. 

LumiGEN, czyli zaprawianie premium

Specjaliści z Cortevy opracowali rozwiązanie, które maksymalizuje bezpieczeństwo roślin. Mowa o technologii LumiGEN, czyli zaawansowanej ofercie zaprawiania nasion. Można powiedzieć, że jest to zaprawianie klasy premium.

LumiGEN™ jest technologią przeznaczoną do stosowania z markami nasion Pioneer® i Brevant™, do zaprawiania nasion soi, rzepaku, kukurydzy i słonecznika.

Wśród produktów dostępnych w nowej technologii znajdują się środki grzybobójcze do zaprawiania nasion Lumisena™ i Lumiflex™ oraz wspomniany środek owadobójczy do zaprawiania nasion Lumiposa®. Pierwszy z wymienionych jest wysoce skuteczny w zwalczaniu mączniaka rzekomego w słoneczniku. W Serbii i na Ukrainie będzie dostępny w 2020 roku, a w krajach UE w 2021 roku. Lumiflex, to nowe rozwiązanie o szerokim spektrum działania, wykorzystywanym w zaprawianiu nasion zbóż. Obecnie zarejestrowany jest na terenie Francji. W przyszłym roku powinien pojawić się w krajach UE i poza nią. O Lumiposie już u nas pisaliśmy. W Polsce dostępna od kilku lat. Więcej informacji w tym wpisie

Warto zaznaczyć, że technologia LumiGEN opracowana została w ramach Corteva SAT (Seed Applied Technology), gdzie nasiona zaprawiane są bezpośrednio. Oznacza to zmniejszenie wpływu na środowisko. Co więcej, zadowolony również będzie użytkownik. Dlaczego?

Zaprawianie w technologii LumiGEN, to mniejsze ryzyko uprawy i lepszy wzrost roślin od samego początku. Rośliny wytwarzają mocniejszy system korzeniowy i mają większą tolerancję na stres związany ze zmianami pogody czy suszą. Do tego należy dodać szybszy wzrost, a w konsekwencji większy plon.

Technologia LumiGEN istnieje w kilku wersjach, które mają za zadanie chronić wydajne nasiona przed owadami i grzybami, działając również jako środek odstraszający na ptaki.

Więcej informacji tutaj.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024