Kradzione żniwa a po nich kradzione siewy.

1 Września 2023

Rok 2023 zostanie zapamiętany w kategorii kradzionych żniw zarówno rzepakowych, jak i zbożowych. Fala opadów, która nawiedziła znaczną część kraju utrudniła i opóźniła zbiory, z pewnością będzie miała przełożenie na terminowość siewu rzepaku ozimego.

Najlepiej zorganizowane gospodarstwa siewy zaczęły po 15.08,  jednak ich odsetek jest niewielki. Nawet te wczesne próby umieszczenia nasion w glebie często były przerywane opadami deszczu, które w najlepszym przypadku po prostu uniemożliwiały techniczne wykonanie siewu a w najgorszym ograniczały bądź uniemożliwiały wschody nasion będących już w glebie. Do siewów w optymalnych terminach rolnicy często wybierają odmiany Pioneer PT303 oraz PT314 ze względu na ich bardzo dobrą zdrowotność ogólną a w szczególności tolerancję na zgniliznę twardzikową kapustnych. Te dwa mieszańce to bardzo dobra alternatywa dla gospodarstw, które mogą spodziewać się mocnego porażenia chorobami rzepaku, głównie z powodu nieprawidłowego płodozmianu.

Siew rzepaku Pioneer.

Na dzisiaj (30.08) znaczna część gospodarstw, która planowała wysiew rzepaku jeszcze tego nie zrobiła ze względu na brak możliwości przygotowanie gleby do siewu lub brak możliwości wjazdu na pole z powodu zbyt dużego uwilgotnienia gleby.

Tegoroczne siewy dla większości nie zakończą się w optymalnych terminach agrotechnicznych, co z założenia może ograniczyć potencjał plonotwórczy. Plantacje z późnych siewów do końca wegetacji jesiennej będą walczyć o wytworzenie niezbędnego minimum do prawidłowego przezimowania, czyli 10-12 liści właściwych, szyjki korzeniowej o grubości około 8 mm oraz systemu korzeniowego o głębokości 20 cm. 

Siew rzepaku Pioneer.

W przypadku doboru odmiany do siewów opóźnionych najważniejsze kryteria, jakimi należy się kierować, to szybki rozwój jesienny oraz dobra zimotrwałość. Połączenie tych dwóch cech może pozwolić osiągnąć nam dobry stan plantacji na wiosnę a tym samym uzyskanie wciąż dobrego plonu. Odmiany z palety Pioneer, które wyróżniają się pod względem obu parametrów, to sprawdzona już PT302, która w bieżącym sezonie w wynikach COBORU CCA zajęła 5 miejsce na 75 odmian testowanych z wynikiem 110% wzorca oraz nowość, PT314, która jest w fazie rejestracji. Obie odmiany są dość plastyczne jeśli chodzi o stabilność plonowania na słabszych stanowiskach.

Materiał siewny rzepaku Pioneer.

Dodatkowo przy siewach opóźnionych należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę insektycydową roślin zaczynając od wyboru odmiany zaprawionej insektycydem po prawidłowe wykonanie zabiegów nalistnych w celu zwalczania pchełki ziemnej, rzepakowej oraz w nieco późniejszych fazach rozwojowych mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej.

Bardzo ważne jest też prawidłowe odżywienie roślin i nie dopuszczanie do ich głodu w okresie późno jesiennym, jak i wczesno wiosennym. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie stabilizatora azotu Instinct, który pomoże w utrzymaniu tego składnika pokarmowego w formie dobrze dostępnej dla roślin oraz w zasięgu systemu korzeniowego.

 

Karol Kozłowski, Corteva Agriscience

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024