Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?

13 Marca 2024

Po jesiennym zabiegu herbicydowym w zbożach ozimych, wiosną zazwyczaj nie ma potrzeby dokonywania korekty zwalczającej miotłę zbożową. Większość preparatów skutecznie likwiduje tę roślinę. Wiosną przeprowadza się najczęściej zabiegi poprawkowe służące wyeliminowaniu pozostałych na polu chwastów dwuliściennych, takich jak: przytulia czepna, chaber bławatek, chwasty rumianowate, mak polny czy samosiewy rzepaku.

Herbicyd na wiosenne poprawki

Niestety co roku powtarza się historia, w której po wiosennej lustracji wielu rolników jest zmuszonych do wykonania korekty herbicydowej po nieskutecznym preparacie jesiennym. W zależności od występującego na polu zachwaszczenia, popularnymi produktami stosowanymi na „poprawki” wiosną są preparaty zawierające pojedyncze substancje aktywne (mające często ograniczone spektrum zwalczanych chwastów) lub ich mieszaniny. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

Można również zastosować herbicyd Mustang Forte™ 195 SE, który bardzo dobrze radzi sobie z problemem chwastów dwuliściennych pozostałych po jesiennej aplikacji. Ponadto ma on więcej niż jedną substancję aktywną, a wiosną stosuje się go w niższej dawce. Ale po kolei.

Mustang Forte™ 195 SE jest uniwersalnym herbicydem opracowanym do powschodowego, wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych (zabieg poprawkowy i podstawowy) i zbożach jarych. Jest on jedynym produktem na rynku rozwiązującym problem chwastów dwuliściennych, zawierającym 3 substancje biologicznie czynne (florasulam, aminopyralid, 2,4-D) z możliwością stosowania do fazy 2. kolanka zbóż, niewymagającym sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi herbicydami w celu uzupełnienia zakresu zwalczanych chwastów dwuliściennych lub wzmocnienia skuteczności.

Odpowiednia dawka

Wykonując wiosną zabieg poprawkowy po produkcie jesiennym, zaleca się użycie niższej dawki herbicydu Mustang Forte™ 195 SE: 0,8 l/ha. Mimo zmniejszonej dawki, Mustang Forte™ jest bardzo skuteczny w walce z: przytulią czepną, chabrem bławatkiem, chwastami rumianowatymi, makiem polnym, samosiewami rzepaku, gwiazdnicą pospolitą, niezapominajką polną, tasznikiem pospolitym oraz tobołkami polnymi.

Mustang Forte™ 195 SE w zbożach ozimych:

  • Sytuacja 1: jesienią wykonano zabieg herbicydowy, pole wymaga korekty na chwasty dwuliścienne

→ Rozwiązanie: Mustang Forte™ 195 SE wiosną, dawka 0.8 l/ha do fazy 2. kolanka zbóż ozimych (BBCH 32)

  • Sytuacja 2: jesienią nie wykonano żadnego zabiegu herbicydowego, ochrona herbicydowa odbywa się tylko wiosną

→ Rozwiązanie: Mustang Forte™ 195 SE wiosną, dawka 1 l/ha do fazy 2. kolanka zbóż ozimych (BBCH 32), także w mieszaninach zbiornikowych

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024