Herbicydowe mieszaniny na zboża – o czym pamiętać?

30 Kwietnia 2015

Doświadczenia ostatnich lat w zwalczaniu chwastów w zbożach ozimych wskazują wyraźnie, że praktycznie niemożliwe jest uzyskanie pełnej skuteczności chwastobójczej herbicydów stosowanych jesienią zarówno tych posiewnych, jak i powschodowych. Dlatego wiosną rolnicy są zmuszeni stosować preparaty zwalczające zarówno chwasty jednoliścienne (np. miotła zbożowa), jak i dwuliścienne (np. przytulia czepna, rumianowate, chaber bławatek, ostrożeń polny, samosiewy rzepaku, gwiazdnica. taszniki, tobołki itp). Trzeba wówczas dokonać wyboru, czy stosować gotowe produkty szerokiego spektrum czy samemu dobrać herbicydy i zrobić z nich mieszaninę we własnym zakresie (więcej o zaletach stosowania mieszanin).

Dobór herbicydu do zwalczania chwastów jednoliściennych w mieszaninie zbiornikowej z produktem na chwasty dwuliścienne nie stanowi zazwyczaj dużego problemu. Jeśli występuje tylko miotła zbożowa to najważniejszym kryterium jest jej wielkość. Gdy miotła jest w fazie kilku liści, a jej nasilenie przekracza kilkanaście szt/m2 zazwyczaj wybiera się produkt zawierający izoproturon. Gdy miotła jest większa lub występuje równocześnie wyczyniec polny, perz właściwy możemy wybrać produkty zawierające fenoxaprop, propoksykarbazon, sulfosulfuron.

Natomiast wybierając herbicyd zwalczający chwasty dwuliścienne w zbożach należy uwzględnić, z praktycznego punktu widzenia, ich podział na dwie grupy. W pierwszej znajdują się chwasty trudne do zwalczania i przynoszące jednocześnie, przy niewielkim nasileniu na jednostce powierzchni rzędu 1-3 szt/m2 duże straty ilościowe i jakościowe plonu. Zaliczyć można do niej m.in. przytulię czepną, rumianowate, chaber bławatek. ostrożeń polny. samosiewy rzepaku. Już 1 roślina np. przytulii na 1 m2 jest w stanie obniżyć plon o 3-5 %. Co przy przeciętnym plonie 5-6 t/ha powoduje wymierne straty finansowe w wysokości ok. 75 - 150 zł. Szkodliwości bezpośredniej, jak i pośredniej tych chwastów nie potrzeba chyba bardziej przybliżać, gdyż są istotnym problemem prawie na każdym polu. Ponieważ intensyfikacja produkcji rolnej spowodowała w ostatnich latach zmiany w strukturze zachwaszczenia zbóż coraz częściej rolnicy zwracają uwagę na obecność na polach i w konsekwencji możliwość zwalczenia lub ograniczenia konkurencji drugiej grupy chwastów, które obniżają plon dopiero w nasileniu kilkudziesięciu szt/m2. Są to: fiołki, jasnoty, mak polny, przetaczniki.

Siewka fiołka polnego. Fot. Rafał Kowalski
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024