Groźne chwasty w rzepaku cz.2

29 Sierpnia 2016

Maruna bezwonna

Maruna bezwonna to chwast, który stosunkowo łatwo pomylić z rumiankiem. Dojrzałe osobniki mają wysokość od 20 do 60 cm. Mniej więcej w połowie wysokości charakterystyczna łodyga rozgałęzia się. Występują na niej cienkie nitkowate liście. Najbardziej charakterystycznym elementem są białe kwiaty, które łudząco przypominają wspomniany rumianek. Różnicą jest jednak zapach, którego maruna, jak sama nazwa wskazuje, nie wydziela. Nie posiada również żadnych właściwości leczniczych.

Szkodliwość. Maruna zagłusza rośliny uprawne utrudniając im wzrost. W szybkim tempie pobiera z gleby składniki mineralne oraz wodę. Chwast ten może wytwarzać nawet kilkadziesiąt tysięcy nasion, które potrafią przetrwać okres zimowy, zachowując aktywność przez wiele lat. Z uwagi na fakt iż są lekkie, niesione z wiatrem łatwo przenoszą się na inne uprawy. Mogą również zanieczyszczać materiał siewny.

Maruna bezwonna. Matt Lavin (Wikimedia Commons)

Rumian polny

Rumian polny to kolejny charakterystyczny chwast, który nie jest trudny do rozpoznania. Osiąga zwykle wysokość od kilkunastu do kilkudziesięciu cm. Charakterystyczna wzniesiona łodyga jest najczęściej rozgałęziona (najczęściej naga). Liście są lancetowate, podwójnie pierzastodzielne. Kwiatostan to koszyczek, a kwiaty są koloru białego.

Szkodliwość. Rumian polny dobrze czuje się na glebach lekkich, piaszczystych obfitych w azot, a o niskiej zawartości wapnia. Bardzo dobrze radzi sobie w niskiej temperaturze. Nasiona kiełkują już przy +1ºC. Jedna roślina może wytworzyć do 10000 nasion. Rośnie szybko konkurując z innymi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. Może skutecznie ograniczać dostęp do światła siewkom roślin uprawnych.

Rumian polny. Fot. Maulaff (Wikimedia Commons)

Jasnota purpurowa

Gdyby nie wyróżniające się jasnofioletowe lub różowe kwiaty, to jasnotę można by pomylić z pokrzywą. Odpowiada za to czworokątna łodyga oraz sercowate liście pokryte delikatnym miękkim owłosieniem. Z tą różnicą, że włoski nie parzą ani nie kłują. Liście umieszczone są na ogonkach (im wyżej tym ogonki są krótsze) nakrzyżległe. Kwiaty natomiast wyrastają w kątach liści, w górnych partiach rośliny (w okółkach).

Szkodliwość. Jasnota lubi gleby zasobne w azot, żyzne, wilgotne. Jest bardzo konkurencyjna dla roślin uprawnych, ponieważ wcześnie wschodzi i jest z czasem rozrasta się w niższych partiach. Może zagłuszać inne rośliny i spowalniać ich wzrost. Konkuruje głównie o wodę, przez co może prowadzić do usychania innych roślin.

Jasnota purpurowa. Fot. Salicyna (Wikimedia Commons)
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024