Dlaczego warto postawić na mieszańce półkarłowe rzepaku?

21 Czerwca 2023

Mieszańce półkarłowe rzepaku cieszą się coraz większym zaufaniem wśród rolników w całej Europie. Ich plenność i stabilność są powodem, iż większość rolników powraca do nich każdego roku. Powstają one w konsekwencji krzyżowania komponentu matecznego, który wywodzi się z czystej linii karłowych rzepaków wraz z komponentem ojcowskim posiadającym słomę o normalnej długości.

Jedną z niewątpliwych zalet mieszańców półkarłowych jest ich zdolność do wysokiego plonowania. W badaniach PACTS® 2013–2015 roku plon ziarna średnio wynosił 48,5 dt/ha, a zawartość oleju aż 43,2%. W przypadku mieszańców półkarłowych praktycy najczęściej wymieniają właśnie wysokie plony ziarna, jako główne kryterium wyboru nowej odmiany.

Drugą korzyścią mieszańców półkarłowych jest ich lekki zbiór. Badane przez firmę Agri Con i Feiffer Consult Deutschland mieszańce rzepaku Pioneer MAXIMUS® można zbierać z wydajnością wyższą o 6% przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładów energii o nawet 30%, co znacznie ogranicza koszty zbioru.

Mieszańce półkarłowe można łatwo rozpoznać po ich niskim wzroście, dzięki temu są szczególnie wytrzymałe na wyleganie i stabilne. Podczas wykonywania zabiegów ochronnych w okresie kwitnienia ich mniejsza wysokość powoduje, że straty związane z przejazdami są mniejsze. Krótka i stabilna łodyga pozwala na lżejszy zbiór kombajnem przy mniejszym zużyciu paliwa.

Warto również podkreślić, iż mieszańce półkarłowe bardzo dobrze zimują. W oficjalnych badaniach przeprowadzonych w Szwecji właśnie te mieszańce uzyskały najwyższe plony. Cechą rozstrzygającą jest rozwój silnego systemu korzeniowego, głęboko osadzona rozeta liściowa, płaskie ułożenie liści oraz wysokie stężenie cukrów w liściach jako ochrona przed mrozem. Ewentualne szkody roślina sprawnie zregeneruje na wiosnę.

Mieszańce półkarłowe charakteryzuje szczególnie silny system korzeniowy z dobrze rozwiniętymi korzeniami drobnymi. Uniwersytet w Halle potwierdza, iż te konkretne mieszańce szybko rozwijają silny system korzeniowy, jeszcze przed wejściem w zimowanie (koniec listopada). Dodatkowym atutem jest lepsze wykorzystywanie składników pokarmowych oraz zwiększona tolerancja na suszę.

Mieszańce półkarłowe są niezwykle elastyczne, jeżeli chodzi o terminy zasiewów: niewielki przerost jesienią pozwala na stosowanie wczesnych terminów wysiewów, natomiast silna szyjka korzeniowa zapewnia dobre zimowanie, również w przypadku późnego wysiewu. Szczególnie dobrą zimotrwałością charakteryzuje się odmiana PR44D06 z rodziny Pioneer MAXIMUS®, dzięki głęboko osadzonemu stożkowi wzrostu przed zimą. Dla porównania mieszaniec o słomie normalnej długości jest z tego powodu znacznie bardziej zagrożony w okresie zimowania.

Podsumowując, wybór mieszańców półkarłowych to:

  • - Łatwy i mniej energochłonny zbiór
  • - Lżejsza praca przyrządu tnącego cienkie łodygi.
  • - Większa wydajność młocarni, wstrząsaczy i sit.
  • - Mniejsze koszty dosuszania (zredukowana ilość zielonych części roślin).
  • - Pewniejszy termin zbioru oraz jego bardziej równomierne dojrzewanie.
  • - Zminimalizowane zużycie paliwa, spowodowane mniejszą masą roślinną do wymłócenia.
  • - Lżejsza praca rozdrabniacza słomy, dzięki mniejszej ilości słomy.
  • - Możliwość szybszych prac polowych przy zbiorze.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na wybór zaprawy do rzepaku ozimego, to polecam zapoznać się z artykułem na temat innowacyjnej zaprawy Lumiposa®.

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024