Dlaczego warto postawić na mieszańce półkarłowe rzepaku?

21 Czerwca 2023

Mieszańce półkarłowe rzepaku cieszą się coraz większym zaufaniem wśród rolników w całej Europie. Ich plenność i stabilność są powodem, iż większość rolników powraca do nich każdego roku. Powstają one w konsekwencji krzyżowania komponentu matecznego, który wywodzi się z czystej linii karłowych rzepaków wraz z komponentem ojcowskim posiadającym słomę o normalnej długości.

Jedną z niewątpliwych zalet mieszańców półkarłowych jest ich zdolność do wysokiego plonowania. W badaniach PACTS® 2013–2015 roku plon ziarna średnio wynosił 48,5 dt/ha, a zawartość oleju aż 43,2%. W przypadku mieszańców półkarłowych praktycy najczęściej wymieniają właśnie wysokie plony ziarna, jako główne kryterium wyboru nowej odmiany.

Drugą korzyścią mieszańców półkarłowych jest ich lekki zbiór. Badane przez firmę Agri Con i Feiffer Consult Deutschland mieszańce rzepaku Pioneer MAXIMUS® można zbierać z wydajnością wyższą o 6% przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładów energii o nawet 30%, co znacznie ogranicza koszty zbioru.

Mieszańce półkarłowe można łatwo rozpoznać po ich niskim wzroście, dzięki temu są szczególnie wytrzymałe na wyleganie i stabilne. Podczas wykonywania zabiegów ochronnych w okresie kwitnienia ich mniejsza wysokość powoduje, że straty związane z przejazdami są mniejsze. Krótka i stabilna łodyga pozwala na lżejszy zbiór kombajnem przy mniejszym zużyciu paliwa.

Warto również podkreślić, iż mieszańce półkarłowe bardzo dobrze zimują. W oficjalnych badaniach przeprowadzonych w Szwecji właśnie te mieszańce uzyskały najwyższe plony. Cechą rozstrzygającą jest rozwój silnego systemu korzeniowego, głęboko osadzona rozeta liściowa, płaskie ułożenie liści oraz wysokie stężenie cukrów w liściach jako ochrona przed mrozem. Ewentualne szkody roślina sprawnie zregeneruje na wiosnę.

Mieszańce półkarłowe charakteryzuje szczególnie silny system korzeniowy z dobrze rozwiniętymi korzeniami drobnymi. Uniwersytet w Halle potwierdza, iż te konkretne mieszańce szybko rozwijają silny system korzeniowy, jeszcze przed wejściem w zimowanie (koniec listopada). Dodatkowym atutem jest lepsze wykorzystywanie składników pokarmowych oraz zwiększona tolerancja na suszę.

Mieszańce półkarłowe są niezwykle elastyczne, jeżeli chodzi o terminy zasiewów: niewielki przerost jesienią pozwala na stosowanie wczesnych terminów wysiewów, natomiast silna szyjka korzeniowa zapewnia dobre zimowanie, również w przypadku późnego wysiewu. Szczególnie dobrą zimotrwałością charakteryzuje się odmiana PR44D06 z rodziny Pioneer MAXIMUS®, dzięki głęboko osadzonemu stożkowi wzrostu przed zimą. Dla porównania mieszaniec o słomie normalnej długości jest z tego powodu znacznie bardziej zagrożony w okresie zimowania.

Podsumowując, wybór mieszańców półkarłowych to:

  • - Łatwy i mniej energochłonny zbiór
  • - Lżejsza praca przyrządu tnącego cienkie łodygi.
  • - Większa wydajność młocarni, wstrząsaczy i sit.
  • - Mniejsze koszty dosuszania (zredukowana ilość zielonych części roślin).
  • - Pewniejszy termin zbioru oraz jego bardziej równomierne dojrzewanie.
  • - Zminimalizowane zużycie paliwa, spowodowane mniejszą masą roślinną do wymłócenia.
  • - Lżejsza praca rozdrabniacza słomy, dzięki mniejszej ilości słomy.
  • - Możliwość szybszych prac polowych przy zbiorze.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na wybór zaprawy do rzepaku ozimego, to polecam zapoznać się z artykułem na temat innowacyjnej zaprawy Lumiposa®.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024