Chowacze już na polach

19 Marca 2020

Podczas lustracji pól 17 marca okazało się, że szkodniki rzepaku aktywnie rozpoczęły wiosnę i już można je spotkać na polach.

W dniu 17.03.2020 r. w okolicach Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie) odłowiono pierwsze tej wiosny chowacze łodygowe. Bilans w żółtym naczyniu po jednym dniu, to odpowiednio:

  • 5 chowaczy brukwiaczków
  • 1 chowacz czterozębny.

Zalecamy monitoring żółtych naczyń w celu kontroli nalotów oraz doboru właściwego terminu aplikacji insektycydu. W bieżącym sezonie rekomendujemy Dursban 480 EC w dawce 0.6 l/ha.

Próg szkodliwości:

  • dla chowacza brukwiaczka: 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub od 2 chrząszczy na 25 roślinach.
  • dla chowacza czterozębnego: 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach.
Chowacze odłowione w żółtym naczyniu. Fot. Rafał Kowalski
Chowacz czterozębny (po lewej) i chowacz brukwiaczek (po prawej). Fot. Rafał Kowalski
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024