Jak zwalczać wyrośniętą przytulię czepną?

30 Maja 2021

Późne zwalczanie przytulii czepnej

Sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni do interwencyjnego zabiegu zwalczającego gatunki chwastów przerastających łan nie należą do najprzyjemniejszych. Zawsze w takich przypadkach zastanawiamy się, jakim produktem możemy wjechać w pole, żeby skutecznie zniszczyć niepożądane zachwaszczenie. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, czy tylko skuteczność powinna nas wówczas najbardziej interesować?

Chwasty w zbożach - zagrożenia

Do gatunków chwastów, które najczęściej lubią wyrastać ponad łan, możemy zaliczyć miotłę zbożową, przytulię czepną czy chabra bławatka. Dzisiaj skupię się na przytulii czepnej, ponieważ jest to taki chwast, który pozostawiony na polu do żniw nie tylko wpływa ujemnie na plon, ale także na zwiększenie potencjalnego zachwaszczenia w roślinie następczej. Może też negatywnie oddziaływać na skarmianie zwierząt, jeżeli zboże uprawiane jest na cele paszowe. Dużo mówi się o pozytywnych walorach przytulii czepnej, np. w zielarstwie czy medycynie naturalnej, jednak musimy pamiętać, że w uprawach rolniczych jest to groźny chwast.

Przytulia czepna w zaawansowanej fazie rozwojowej. Fot. K.Kołodziejska

Przytulia – późne zwalczanie

Czym się kierować wybierając odpowiedni herbicyd do późnego zwalczania przytulii? Poza bezsprzeczną skutecznością, także bezpieczeństwem udokumentowanym etykietą stosowania, która pozwala na użycie danego środka w późniejszych fazach rozwojowych. W tym miejscu nie zapominajmy, że późniejsze stosowanie ma swoje konsekwencje także w okresie karencji (ze względu na krótszy okres od zabiegu do żniw), jak również ewentualnemu wpływowi na rośliny następcze. Wybierając herbicyd zarejestrowany do późniejszego stosowania mamy pewność, że został on przebadany pod tym kątem.

Oprysk na przytulię

Przytulia czepna, jak sama nazwa wskazuje „czepia się” roślin, co w późniejszym stadium wegetacji może mieć ogromny wpływ na rozwój zbóż. Chwast ten może np. zwiększyć ryzyko wylegania, co w bezpośredni sposób wpływa na obniżenie plonu oraz jego jakości. Szukając rozwiązania na przytulię, zachęcam, żeby sięgnąć po Pixxaro™. Herbicyd zawiera w swoim składzie Arylex™ active oraz fluroksypyr, dwie substancje bardzo silnie działające na ten chwast! Może być stosowany do fazy BBCH 45 (faza nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego), a przytulia może mieć nawet do 1m wysokości. Pixxaro™ można stosować z powodzeniem w dawce 0,25 l/ha, a obecność Arylex™ active powoduje, że jest to rozwiązanie skutecznie niszczące przytulię w szerokim zakresie temperatur (od 2°C do 25°C). 

Pole po zastosowaniu Pixxaro 0,25 l/ha. Fot. K. Kołodziejska

 

Polacam Waszej uwadze także materiał video o zwalczaniu przytulii czepnej z naszego kanału E-pole na YouTube

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024