Przegląd kombajnu przed żniwami. Na co zwrócić uwagę?

1 Lipca 2022

Przegląd kombajnu przed żniwami. Na co zwrócić uwagę?

Czas użytkowania kombajnu zwykle ogranicza się do kilku tygodni w roku, a jego sprawność w gorącym okresie żniw może zadecydować o ich powodzeniu. Każdy przestój związany z awarią to strata finansowa – czy to w kontekście jakości ziarna, czy zbioru usługowego.

Kombajny to maszyny bardzo skomplikowane, a przez to też podatne na awarie. Ich konstrukcje w zależności od producenta różnią się od siebie, czasem nawet znacząco. Jednak bez względu na to, jaki kombajn użytkujemy, istnieją zalecenia uniwersalne dotyczące ich przeglądu przed sezonem.

Kontrola zespołu żniwnego

Zazwyczaj przegląd kombajnu zaczynamy od zespołu tnąco-podającego – w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić stan nożyków tnących i krawędzi przeciwtnących. Jeżeli nożyki są uszkodzone lub tępe, warto je wymienić, bowiem ostrzone zużywają się znacznie szybciej. Najlepiej także ustalić od razu luz pomiędzy stalkami a nożykami; ten powinien wynosić od 0,3 do 0,8 mm przy odchylonej listwie. Listwa tnąca powinna być także prawidłowo ustawiona względem belki palcowej, tak by osie nożyków pokrywały się z osiami palców. 

Należy także skontrolować zespół podający – naprostować albo wymienić skrzywione lub uszkodzone zwoje na podajniku ślimakowo-palcowym oraz wymienić uszkodzone palce przenośnika.

Ważna jest także kontrola wałków kardana lub (szczególnie w starszych konstrukcjach) przekładni pasowych napędzających elementy zespołu żniwnego i zwrócenie w tym miejscu uwagi na luzy na przegubach lub stan pasów. Skontrolujmy również łożyska – jeżeli już na tym etapie hałasują lub dają inne objawy zużycia, nie ma sensu czekać do awarii podczas pracy, lepiej wymienić je od razu.

W przenośniku pochyłym powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jego belki są proste. Często trafiają tam bowiem kamienie, które wpływają niejednokrotnie na ich wykrzywienie.

Zespół omłotowy

Na ten podzespół kombajnu warto zwrócić szczególną uwagę. Pracuje on w ciężkich warunkach i z dużymi obrotami, więc wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą się skończyć poważną awarią. Jeżeli decydujemy się na wymianę cepów, czy to ze względu na zużycie, czy uszkodzenie, pamiętajmy o konieczności wyważenia bębna. Jeżeli pominiemy tę czynność, łożyska wału zużyją się bardzo szybko. Następnie należy zwrócić uwagę na pręty klepiska – naprostować w razie skrzywienia i wymienić w razie ich uszkodzenia lub braku. Następnie można przystąpić do regulacji szczeliny klepiska.

Zespół czyszczący

Tu zwracamy uwagę przede wszystkim na stan sit. Jeżeli są one uszkodzone, naprawę można zlecić specjalistycznym zakładom wykonującym ich remonty lub kupić od nich nowe sita. Jeżeli mamy do czynienia z wentylatorem, sprawdzamy napięcie pasów napędzających i to, czy jego kierownice poddają się regulacji. 

Silnik

Przegląd silnika nie będzie się różnił od przeglądu w innych maszynach czy ciągnikach. Zwróćmy uwagę na układ zasilania paliwem, smarowania i chłodzenia. Jeżeli jest taka konieczność, zawczasu wymieńmy filtry: olejowy (jeżeli wymieniamy olej), powietrza i paliwowe, usuńmy wodę z odstojnika i sprawdźmy silnik pod kątem nieszczelności. Sprawdźmy także poziom cieczy chłodzącej, aby w razie potrzeby uzupełnić jej braki.

Pozostałe elementy

Jeśli chodzi o uniwersalne zasady, to zadbajmy o punkty smarne, najlepiej zgodnie z instrukcją obsługi danego kombajnu. Pamiętajmy też o oczyszczaniu szybkoobrotowych elementów – takich jak koła pasowe czy wentylatory, bowiem znajdujące się na nich zanieczyszczenia będą powodowały drgania, co przyczyni się do szybszego zużycia łożysk.

Większość kombajnów wyposażona jest obecnie w transmisję hydrostatyczną, zadbajmy więc o wymianę oleju zgodnie z zaleceniami producenta, a także skontrolowanie wycieków (zasada ta dotyczy także pozostałych elementów układu hydraulicznego, ale także chłodzenia i silnika).

Zwróćmy też uwagę na instalację elektryczną. Jest ona szczególnie narażona na działanie gryzoni, co, nawet jeżeli działa poprawnie w momencie przedsezonowego przeglądu, może skończyć się tragicznie na polu.

Zadbajmy w końcu o sieczkarnię, jeżeli w takową wyposażony jest kombajn. Ostre noże i przeciwnoże gwarantują dobrą uprawę pożniwną, mniejsze zużycie potwornie przecież drogiego paliwa, no i wreszcie większą wydajność pracy.

Przed sezonem pochylmy się też nad układem klimatyzacji. Przeczytaj, jak zadbać o sprawność układu klimatyzacji.

Tekst: Mateusz Wasak

Zdjęcia: Katarzyna Szulc

Tagi:
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024