Nowoczesne siewniki punktowe

8 Kwietnia 2021

Współczesne siewniki punktowe to w wielu przypadkach maszyny niezwykle nowoczesne, które dzięki stosowanym w nich technologiom w pełni mogą korzystać z rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Na rynku nie brakuje też maszyn mniej zaawansowanych, na które dzięki niższym cenom mogą pozwolić sobie mniejsze gospodarstwa.

Tekst: Mateusz Wasak

Mechaniczne siewniki punktowe na przestrzeni lat były wypierane przez konstrukcje pneumatyczne, jednak nadal są dostępne chociażby w ofertach naszych rodzimych producentów, takich jak Unia czy Bomet. Proste, mechaniczne konstrukcje, gdzie nasiona podlegają jedynie sile grawitacji, sprawdzają się zwykle w przypadku, kiedy użytkownikowi nie zależy na dużej wydajności. Musimy się bowiem liczyć z tym, że napędy mechaniczne nie są stworzone do pracy z wysokimi prędkościami roboczymi, bo wówczas nie zapewniają dostatecznej precyzji wysiewu.

Siewniki pneumatyczne

Obecnie trudno wyobrazić sobie wysokowydajny siewnik punktowy, który nie korzystałby z układu pneumatycznego, wykorzystującego w systemie pojedynkowania różnicę ciśnień. Tego typu układy (nad- lub podciśnieniowe) praktycznie eliminują ryzyko podwójnych obsad czy problemy z precyzją, spowodowane chociażby wstrząsami maszyny, dzięki czemu są precyzyjne nawet przy prędkości roboczej na poziomie ok. 10 km/h.

Kolejną zaletą siewników pneumatycznych (nadciśnieniowych) względem mechanicznych jest stosowany w wielu nowoczesnych konstrukcjach strumień powietrza. Skraca on drogę nasion z aparatu wysiewającego do rowka, jeszcze bardziej zwiększając precyzję wysiewu.

To jednak nie wszystko. Aby osiągnąć najwyższą precyzję, producenci tacy jak Kuhn, Horsch, Kverneland, Maschio Gaspardo, Väderstad, Monosem czy Amazone oferują elektryczne napędy sekcji wysiewających. A takie rozwiązanie daje naprawdę sporo możliwości. Warto w pierwszej kolejności wspomnieć o głównej wadzie mechanicznych napędów sekcji wysiewających, mianowicie zależności od poślizgu kół. Niedogodność ta w przypadku siewników z napędem elektrycznym została wyeliminowana, a prędkość napędzanych silnikami elektrycznymi tarcz jest uzależniona od prędkości jazdy zestawu.

Kuhn Maxima 3 to jeden z przedstawicieli nowoczesnych siewników punktowych, fot. Kuhn - materiały prasowe.

Z napędem elektrycznym

Elektryczne napędy sekcji wysiewających nie tylko eliminują wady napędów mechanicznych, lecz także stwarzają zupełnie nowe możliwości siewników w kontekście rolnictwa precyzyjnego. Dzięki płynnym zmianom prędkości obrotowych tarcz wysiewających operator może modyfikować obsadę roślin za pomocą sterownika w kabinie ciągnika. Co więcej, może to wykonywać dla każdej sekcji oddzielnie. Ponadto, we współpracy z urządzeniami nawigacyjnymi napędy elektryczne dają możliwość płynnej zmiany obsady przy wykorzystaniu map zasobności pól (możliwe jest także zmienne dawkowanie nawozów).

Siewniki z elektrycznymi napędami sekcji wysiewających mogą także, dzięki możliwości wysiewu naprzemiennego, uzyskiwać podczas obsady tzw. efekt trójkąta, który ma niebagatelny wpływ na plonowanie roślin. Mają one dzięki temu lepszy dostęp do wody, nawozów i światła. 

Do korzyści kontroli sekcji należy ich szybkie załączanie i rozłączanie, także automatyczne, dzięki czemu z wykorzystaniem sygnału satelitarnego można uniknąć tzw. omijaków czy pokrywania się rzędów.

Jak widać, zalet nowoczesnych siewników jest wiele. Optymalizacja obsady czy precyzyjne nawożenie osiągane dzięki nowoczesnym technologiom dają naprawdę wymierne korzyści w kontekście dobrego plonu. Oczywiście nie każdego stać na ultranowoczesny siewnik punktowy. W takim przypadku zawsze można postawić na usługę, za którą nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200 zł/ha, a która zaprocentuje podczas zbioru.

Zobacz także: Jak przgotować pole do siewu kukurydzy?

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024