Przechowywanie paliwa w gospodarstwie

10 Grudnia 2021

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa rolnego bez zaplecza w postaci zapasów paliwa. W artykule podpowiadamy, jak najlepiej przechowywać paliwo w gospodarstwie.

Na własne potrzeby dopuszczone jest przechowywanie paliw klasy III w naziemnym zbiorniku dwupłaszczowym o pojemności do 5 m3. Mówi o tym rozdział 3 § 11.1, Dz.U. z 7 czerwca 2010 nr 109, poz. 719. 

Zbiornik zgodny z przepisami

W myśl przepisów zbiornik dwupłaszczowy to taki, który cechuje się podwójną konstrukcją ścian w celu zapobieżenia wyciekom paliwa. Zbiornik zewnętrzny powinien mieć pojemność 110 proc. zbiornika pierwszego. To jednak nie wszystko, bowiem przepisy określają również jego usytuowanie. Tutaj jest mowa m.in. o tym, że pojemnik taki musi się znajdować minimum 10 m od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, 5 m od innych obiektów budowlanych oraz granicy działki sąsiedniej. Określają także odległość zbiornika od linii energetycznych.

Zbiornik do przechowywania paliwa powinien się znajdować na równej i stabilnej podstawie z niepalnego materiału o grubości minimum 5 cm, szerszej i dłuższej o min. 30 cm od samego zbiornika. Po zakupie zbiornika należy też pamiętać o zgłoszeniu go do lokalnej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego, który co dwa lata będzie dokonywał jego przeglądu.

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie formalne – odpowiednie atesty i certyfikaty, a także na otrzymaną dokumentację zbiornika, która powinna być tożsama z urządzeniem. Jeżeli w tej materii wystąpią niezgodności, możemy liczyć się z dodatkowymi kosztami przy rejestracji, a w skrajnym przypadku z jego niezarejestrowaniem.

Ceny zbiorników na paliwo

Ceny urządzeń o pojemności 1000 l rozpoczynają się od ok. 3500 zł netto. Dobrym przykładem może być tutaj zbiornik Tango Oil 1200, wyposażony m.in. w zamykaną na klucz obudowę dystrybutora, pokrywę rewizyjną, pompę o wydatku 58 l/min, mechaniczny licznik, 4-metrowy wąż i automatyczny pistolet.

Z kolei zbiornik o pojemności 1500 l firmy Nolen z podobnym wyposażeniem, ale z minimalnie mniej wydajną pompą (56 l/min) i 6-metrowym wężem, to wydatek rzędu 4400 zł netto. Nieco więcej będzie kosztował zbiornik o tej samej pojemności produkowany przez firmę Swimer. W niemal identycznej konfiguracji trzeba za niego zapłacić 4800 zł netto.

Z kolei za zbiornik Swimer z serii Basic, również z pompą o wydatku 56 l/min, jednak o pojemności 2500 l, trzeba zapłacić już od 5600 do 6100 zł netto. Nieco tańszy będzie produkt firmy Nolen, za ok. 5200 zł netto.

Najdroższe będą zbiorniki o największej pojemności. Za urządzenie firmy Tang Oil, 5000 l, z pompą o wydatku 58 l/min trzeba zapłacić minimum 7600 zł netto. Jeszcze droższy będzie zbiornik Swimer z serii Tank Classic. Kosztuje ok. 11 400 zł netto, jednak w standardzie wyposażany jest m.in. w pompę o wydatku 72 l/min i licznik cyfrowy PPC 600 z pamięcią 10 ostatnich tankowań i podświetleniem LED. Jeszcze droższy będzie zbiornik Swimer Tank Exclusive, z bogatszym wyposażeniem, obejmującym dodatkowo m.in. pompę o wydatku 80 l/min, system precyzyjnego pomiaru poziomu płynu z czujnikiem niskiego poziomu paliwa i wzmocnionym 6-metrowym wężem.

Producenci zbiorników często oferują możliwość ich konfiguracji, obejmującą np. wybór pompy i długości węża.

 

Tekst i zdjęcia: Mateusz Wasak

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024