Rekord świata w oprysku

4 Grudnia 2017

Żyjemy w czasach, kiedy rekordy świata ustawiane są nawet w branży rolnej. Jeden z ostatnich związany jest ściśle z ochroną roślin. W marcu Australijczycy pobili rekord świata w 24-godzinnym oprysku. W tym czasie opryskano aż 2638 ha.

2 marca 2017 roku w gospodarstwie Karolyn, Tony'ego i Brendana Mason w Zachodniej Australii zorganizowano próbę ustanowienia nowego rekordu świata w oprysku opryskiwaczem polowym. Wiąże się z tym kilka ciekawostek.

Rekord świata w upale

Jak nietrudno się domyślić pogoda w Australii jest dość specyficzna – często "żar leje się z nieba". To sprawia, że w trakcie 24-godzinnej próby organizatorzy przedsięwzięcia musieli trafić na upał, który jak wiadomo nie jest sprzymierzeńcem zabiegów ochronnych. Wielu rolników z tamtego regionu nie zgodziłoby się na przeprowadzenie zabiegu w tak wysokiej temperaturze. Jak się jednak okazało rodzina Masonów ma doświadczenie w uprawie w zróżnicowanych warunkach. Jak zapewniali, dobre wyniki osiągali nawet przy 40-stopniowych upałach i niskim poziomie wody (suma rocznych opadów to 270 mm).

– Początkowo planowaliśmy zastosować 49 l/ha, ale Tony z Brendanem zdecydowali, że będzie to 38 l, to w połączeniu z rozwiązaniem HighTechAirPlus (HTA) w opryskiwaczu oraz pogodą tego dnia miało przynieść lepszy efekt. – powiedział Mark Slater przedstawiciel Agrifaca w Australii. 

Bo właśnie Agrifac, to maszyna, którą wykorzystano do ustanowienia nowego wyniku. Mowa o modelu Agrifac Condor Endurance wyposażonym w belkę polową o szerokości 48 m. Maszynę przygotowano do zabiegu niemal tydzień wcześniej. Kiedy przyszedł czas na rozpoczęcie próby aktualny rekord wynosił 1031 ha opryskane w trakcie 24 godzin. Rozpoczęcie prac zaplanowano na godzinę 12. Na polu Masonów pojawił się także Jim Gilmour lokalny przedstawiciel prawa, który miał pełnić rolę świadka, zapewniającego niezależność i obiektywizm.

Czas start

To właśnie Jim rozpoczął zmagania rolników uruchamiając oficjalny pomiar czasu dokładnie w samo południe. Jak się okazało, wystarczyło zaledwie 12 godzin, aby stary rekord został pobity. W tym czasie rolnicy opryskali 1375 ha. Warto zaznaczyć, że kształt pól był nieregularny co dodatkowo komplikowało pracę opryskiwacza.

– Mieliśmy wszystkiego po trochu. Były drzewa, słupy energetyczne, ciasne zakręty, pochyłości i trochę nierówności. Chcieliśmy, aby było jak najbardziej prawdziwie! W sumie było 15 pól z 10-minutową jazdą między dwoma blokami. Poza tym wjechałem na niewłaściwe pole w środku nocy, co kosztowało nas trochę czasu! – skomentował Mark Slater.

Zegar zatrzymano punktualnie o godzinie 12 w południe 2 marca 2017 roku. W tym czasie przeprowadzono zabieg ochronny na powierzchni 2636 ha. Średnie tempo oprysku wyniosło 109 ha/h (wartość maksymalna to 150 ha/h). Wykorzystano łącznie 105518 l cieczy roboczej ze średnią dawką 38 l/ha. Całkowity czas przeznaczony na tankowanie opryskiwacza to 11 minut! Natomiast średnia prędkość z jaką pracował opryskiwacz to 25 km/h.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024