Niesamowite ciągniki: Claas Xerion

18 Czerwca 2020

Claas ma w swojej ofercie kilka różnych serii ciągników rolniczych. Są mniejsze modele specjalistyczne, takie jak Nexos oraz większe, typowo rolnicze jak Atos czy Axion. Jest również jeszcze inna konstrukcja, która z jednej strony pasuje do określenia „ciągnik” a z drugiej wzbrania się przed szufladkowaniem, gwarantując cały szereg funkcjonalności niedostępnych dla tradycyjnego ciągnika. Mowa o Xerionie.

Jedni mówią, nośnik narzędzi, inni że to pojazd wielozadaniowy, a jeszcze inni zostają przy „ciągniku”. Każde z tych określeń pasuje do maszyny o tak szerokim spektrum możliwości. Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to koła równej wielkości (średnica 2,18 m). To zabieg najczęściej stosowany w ciągnikach przegubowych oraz maszynach specjalistycznych. Kabina natomiast jest umieszczona niemal pośrodku ciągnika, pozostawiając sporo miejsca z tyłu. Mówiąc o wyglądzie Xeriona, trzeba zaznaczyć, że wizualnie zmienia się on wraz z rodzajem wersji, a tych są dokładnie trzy: Trac, Trac VC oraz Saddle Trac. Jest jeszcze Tras TS z gąsienicami.

Fot. Claas

Ruchoma kabina

Xerion Trac to ciągnik z kabiną montowaną pośrodku pojazdu, jak wspomniano wyżej. Ten model jest przeznaczony do prac polowych z możliwością montażu narzędzi z przodu, jak i z tyłu. Trac VC ma z kolei obracaną kabinę (VC od Variable Cab) i to właśnie ona wydaje się znakiem rozpoznawczym Xeriona. Po wciśnięciu magicznego przycisku jest w stanie zmienić położenie o 180°, a to wszystko w 30 sekund. Dzięki temu ciągnik jest w stanie wykonywać prace, które wymagają dobrej widoczności na tył ciągnika. Mowa o pracach leśnych, jak wycinka i załadunek drzew, korzystanie z frezów czy rozdrabniaczy oraz innych. W środowisku rolniczym to przede wszystkim prace związane z koszeniem i wykorzystaniem pługów odśnieżnych. Ostatnia wersja nosi nazwę Saddle Trac i odnosi się do pojazdu wyposażonego w kabinę na stałe umieszczoną nad osią przednią. Wówczas Xerion pełni funkcję ciągnika siodłowego. Można go zatem odpowiednio obudować (możliwy montaż różnego rodzaju beczek asenizacyjnych, rozmaitych przyczep i naczep, a także urządzeń do nawożenia).

Trzy wersje i trzy modele (4200, 4500 i 5000) – tak aktualnie wygląda oferta Claasa. Wszystkie napędzane są sprawdzonymi jednostkami napędowymi produkowanymi przez Mercedes-Benz. Najmniejsza kryje pod maską jednostkę o pojemności 10,7 l i mocy znamionowej 458 KM (wg normy ECE R 120). Silnik w Xerionie 4500 maksymalnie generuje 480 KM. Największą konstrukcję wyposażono w jednostkę o pojemności 12,8 l i mocy maksymalnej odpowiednio 530 KM (ECE R 120). Paliwo transportowane jest z gigantycznego zbiornika, który standardowo mieści 740 l oleju napędowego. Całkowitą pojemność można zwiększyć do 930 l.

Ogromne możliwości

Moment obrotowy na koła przekazuje przekładnia ZF CMATIC. Jest to skrzynia bezstopniowa opracowana z myślą o ciągnikach dużej mocy, pozwalające na jazdę z prędkością do 50 km/h. Xeriona wyposażono w dwa obwody hydrauliczne o maksymalnym wydatku 195 l. Producent daje również możliwość zastosowania trzeciego układu. Główny obwód odpowiedzialny jest za zawody hydrauliczne i podnośniki. Drugi obsługuje system kierowania, hamowania oraz chłodzenie oleju. Trzeci opcjonalny układ przydaje się przy dodatkowych, wysokich wymaganiach, np. w przypadku zastosowania beczki do gnojowicy.

Wspomniany wcześniej Xerion Tras TS wyposażony jest w cztery trójkątne gąsienice. Dzięki temu powierzchnia przylegania jest o 25% większa w porównaniu z wersjami kołowymi. Mimo to, ciągnik ten wciąż zachowuje 3 m szerokości transportowej.

Fot. Claas
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024