Jakie będzie rolnictwo w przyszłości?

4 Stycznia 2016

Koniec roku to czas podsumowań zakończonego sezonu. To także najlepszy moment na planowanie zadań na zbliżający się rok. Z kolei miłośnicy techniki rolniczej zastanawiają się zapewne jakie nowe konstrukcje zaprezentują nam producenci w trakcie zbliżających się 12 miesięcy. Ja również zadaję sobie to pytanie, jednak z rozważaniami poszedłem nieco dalej. Ciekawe, jak będzie wyglądała mechanizacja rolnictwa za 50 lat? Jakie będzie rolnictwo w przyszłości?

Przeglądając kolejne ekstrawaganckie konstrukcje największych producentów trafiłem na projekt, który znany był mi od dłuższego czasu. Zapewne część z Was, Czytelników naszego bloga, również spotkało się z określeniem Valtra ANTS. Uznałem jednak, że napiszę kilka słów na ten temat, ponieważ mimo iż projekt ten ujrzał światło dzienne ponad 4 lata temu, to wciąż budzi emocje.

Fińska mrówka

W 2011 roku, Valtra z okazji 60-lecia istnienia zaprezentowała swoją koncepcję ciągnika XXI wieku. Cały system nosi nazwę ANTS i poza tym, że z j.ang. oznacza mrówki (czyli wybitnie pracowite stworzenia), to jest to również słowo łączące nazwy wszystkich serii ciągników Valtry: A, N, T i S. Valtra ANTS składa się z dwóch pojazdów: jeden o mocy 135 KM, a drugi – 270 KM. Fińscy projektanci mając świadomość, iż w przyszłości większość prac będzie wykonywana automatycznie przewidują kabinę… opcjonalną. Z drugiej strony trudno zautomatyzować takie prace jak choćby transport ładowaczem. Zatem kabina się przyda. W tej koncepcyjnej wizji zamontowana jest na specjalnej szynie. Dzięki temu będzie można podłączać ją raz do słabszego ciągnika, a innym razem do mocniejszego – w zależności od potrzeb.

Valtra od wielu lat szczyci się koncepcją obracanego stanowiska pracy. Tutaj jednak obracać ma się cała kabina. Coś w stylu kabiny Claasa Xeriona. Według pomysłu Valtry oba wspomniane urządzenia będzie można ze sobą łączyć. W wyniku tego będzie powstawać konstrukcja o mocy przeszło 400 KM. Przy okazji łączenia obu maszyn trzeba wspomnieć o układzie jezdnym i podwoziu.

Valtra ANTS. Fot. Valtra

Pojazd kosmiczny

Każdy ANTS z założenia ma być wyposażony w cztery niezależnie zawieszone, sterowane i regulowane koła. W efekcie w zależności od zapotrzebowania będzie można zmniejszać prześwit ciągnika zwiększając tym samym stabilność (m.in. przejazdy w budynkach, transport drogowy) czy zwiększać prześwit dodając możliwości terenowych (szczególnie przydatne w przypadku pracy w terenie nierównym oraz podczas pracy na pochyłościach). Koła oprócz niezależnego zawieszenia mają być wyposażone w silniki elektryczne oraz system dopasowania kształtu i płaszczyzny do warunków. Sprowadza się to do tego, że na przykład przy obniżonej przyczepności ich profil zostanie zmieniony, a szerokość zwiększona. Podczas wspomnianego łączenia pojazdów koła przedniej osi będą miały zmniejszany rozstaw, a pierwszy pojazd ma “wjeżdżać” w drugi tworząc ciągnik trzyosiowy.

Jak wspomniano wyżej, każde koło będzie wyposażone w silnik elektryczny. Kwestie zasilania pozostają otwarte bowiem fińscy konstruktorzy przewidują możliwość korzystania z akumulatorów o dużej pojemności, ogniw paliwowych z turbogeneratorami lub silników spalinowych napędzanych biogazem (oczywiście produkowanym w gospodarstwie).

Jeśli interesują Was tego typu nowinki – piszcie w komentarzach, a wtedy będę o tym pisał częściej.

Valtra ANTS. Fot. Valtra
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024