Czochradła, czyli przyjemności dla krów – tak czy nie?

19 Grudnia 2022

Czochradła, czyli przyjemności dla krów – tak czy nie?

Dobrostan to pojęcie dość powszechnie w ostatnich latach używane przez wszystkich, którym zależy na dobrym traktowaniu zwierząt. Czy zapewnienie czochradeł krowom mlecznym wpisuje się w to zagadnienie?

Dobrostan w odniesieniu do krów mlecznych to nie tylko odpowiednia powierzchnia kojca czy wygodne legowisko. To także dbanie o ich naturalne instynkty, jakim jest np. drapanie czy czochranie. Przyglądając się krowom na pastwiskach, można dostrzec, że bardzo lubią się ocierać o stałe elementy pastwiska, przede wszystkim drzewa i drewniane słupy. W oborach trudniej jest zwierzętom zaspokoić tę naturalną potrzebę. Najczęściej do tego celu wykorzystują metalowe przegrody lub ściany, co grozi uszkodzeniem tych elementów i może skutkować ranami skóry zwierząt. Dlatego warto dać krowom takie urządzenie, które będzie dla niego bezpieczne i w możliwie najlepszym stopniu zaspokoi potrzeby czochrania się i oczyszczania skóry.

Czochradła

Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, które mają przynosić komfort krowom mlecznym. Jedną z takich innowacji, coraz częściej spotykaną w oborach wolnostanowiskowych, jest czochradło.
Urządzenia do czochrania mogą być:

  • aktywne – szczotki, które się obracają pod wpływem nacisku zwierzęcia opierającego się o nie. Ruch szczotek jest napędzany mechanicznie, najczęściej przy użyciu niewielkiego silnika elektrycznego;
  • bierne składające się najczęściej z dwóch szczotek połączonych sprężynami, o które zwierzęta muszą same się ocierać.

Zalety czochradeł

Krowy to zwierzęta, które w naturalnym środowisku dbają o swoją czystość. W oborach fermowych to zadanie mają utrudnione, dlatego w sztucznych warunkach chowu tak ważne są czochradła dla krów mlecznych. Są one idealnym rozwiązaniem do zaspokojenia naturalnych potrzeb zwierząt dla zachowania czystości i zadowolenia. Krowy poprzez pielęgnację skóry poprawiają swoje samopoczucie, ale także pobudzają zakończenia nerwowe zlokalizowane na powierzchni skóry, wpływając na lepsze jej ukrwienie. Poprawia się przez to przepływ krwi w organizmie, przyswajanie składników odżywczych, co w efekcie wspomaga apetyt i przemianę materii, dając lepsze wyniki produkcyjne. Dodatkowym atutem czochradeł jest dbanie o czystość mikrobiologiczną powierzchni skóry. Wszelkie zanieczyszczenia są idealnym środowiskiem do rozwoju pasożytów i drobnoustrojów, atakujących krowy w oborze. Poprzez czyszczenie skóry z kurzu, resztek paszy, cząstek zabrudzonej ściółki i odchodów, ogranicza się ryzyko występowania chorób skórnych u tych zwierząt.

Montaż czochradeł

Powinniśmy dobrze przemyśleć miejsce, w którym zamontujemy w oborze czochradło. Z praktycznego punktu widzenia zaleca się montowanie czochradeł tak, aby jednocześnie z tej przyjemności mogły korzystać 2-3 krowy, nie blokując przy tym ruchu innych zwierząt w budynku. W miarę możliwości finansowych gospodarstwa warto jest przemyśleć montaż czochradeł we wszystkich sektorach w oborze. Młode jałówki także bardzo chętnie korzystają z tego typu urządzeń, jak i krowy zasuszone, które rozluźniają się i uspokajają, korzystając z przyjemnego masażu przy pomocy szczotek czochradła. To właśnie w okresie zasuszenia zwierzęta chętniej podchodzą do czochradła. Badania wykazały również związek z użytkowaniem czochradeł przez zwierzęta w przypadku wystąpienia sytuacji stresowej. Krowy, które uprzednio były narażone na stres, chętniej korzystają z tych urządzeń. Pozwala to wysnuć wniosek, iż czochradła mogą mieć wpływ na rozładowanie negatywnych bodźców zwierzęcia. 

Zainstalowanie czochradeł nie jest obowiązkowe i nie ma wpływu na większe dopłaty z tytułu dobrostanu krów mlecznych. Warto jednak zastanowić się nad ich montażem, gdyż poprawa warunków życia krów mlecznych zawsze przynosi korzyści dla hodowcy.

Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Trzciński

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024