Szkodliwe motyle w uprawach sadowniczych

5 Kwietnia 2020

Z myślą o bezpieczeństwie Państwa plonów owocowych stworzyliśmy Atlas szkodliwych motyli w uprawach sadowniczych. Skuteczna walka ze szkodnikami możliwa jest tylko wtedy, kiedy zidentyfikujemy gatunek, który zagraża naszym drzewom owocowym. 

Konieczne do tego jest prawidłowe ustawienie i monitorowanie pułapek feromonowych, ale także wiedza, czym charakteryzuje się dany gatunek i w jakim terminie go zwalczać. 

Pułapki feromonowe należy ustawić w każdej większej kwaterze sadu. Jest to konieczne ze względu na często występujące, znaczące różnice przebiegu lotu motyli. Lecz samo ustawienie pułapek to dopiero początek – w celu dokładnego zidentyfikowania wroga należy te pułapki monitorować i odczytywać liczbę złapanych motyli przynajmniej co tydzień w okresie od połowy maja do końca września. 

Po otrzymaniu wyniku końcowego obserwacji należy rozpocząć identyfikację gatunków i poznać metody i termin zwalczania. Do tego celu zapraszamy pod adres: https://www.e-pole.pl/szkodliwe-motyle-w-uprawach-sadowniczych.

Narzędzie to jest dostępne dla uczestników Programu E-pole. Nie masz jeszcze konta? Nie czekaj! Zarejestruj się już teraz i korzystaj ze wszystkich funkcjonalności platformy.

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024