Zwalczanie chwastów jednoliściennych w buraku

28 Czerwca 2017
 | Kategoria: Ochrona

Podejmując decyzję o zwalczaniu perzu i innych chwastów jednoliściennych, trzeba zadać sobie pytanie, co powinno zostać zwalczone: część nadziemna (liście i pędy), czy korzenie i rozłogi? Zwalczenie części nadziemnej nie jest trudne dla wielu herbicydów. Jeśli jednak naszym celem są korzenie i rozłogi, wtedy konieczne jest przemieszczenie jak największej ilości substancji biologicznie czynnej do tych części roślin. A to powoduje „zmniejszenie” ilości substancji aktywnej w częściach nadziemnych i powolne ich zamieranie.

Zwalczanie chwastów jednoliściennych

Taki mechanizm działania ma Perenal 104 EC, czyli herbicyd, o którym już wcześniej pisałem tu: "Graminicyd dla upraw dwuliściennych - charakterystyka" oraz tu: "Perenal odporny na pogodę". Preparat ten wolno oddziałuje na części nadziemne chwastów, które jednak nie konkurują już o składniki pokarmowe. Pozwala to na efektywne działanie drugiej dawki dzielonej tego herbicydu. Zarówno na chwasty, które były na polu w trakcie pierwszego zabiegu, jak i na te, które powschodziły przed drugim zabiegiem.

Skuteczność stosowania w zależności od dawki przedstawia się następująco:

  • dawka 0,5 l/ha - 84,2% skuteczności
  • dawka 0,75 l/ha - 89,8% skuteczności
  • dawka 1 l/ha - 94,7% skuteczności

W uprawie buraka cukrowego Perenal 104 EC może być stosowany samodzielnie lub w mieszankach z innymi preparatami zawierajacymi tylko i wyłącznie fenmedifam, desmedifam, etofumesat lub z herbicydem Lontrel 300 SL. Dawki dzielone Perenalu 104 EC w przypadku traw jednorocznych i perzu właściwego wyglądają następująco:

Dawki dzielone lub jednorazową maksymalną dawkę 0,5 l/ha można stosować odpowiednio do II i/lub III zabiegu herbicydem nalistnym zwalczającym chwasty dwuliścienne.

Zwalczanie wiechliny rocznej

Perenal 104 EC jest jedynym graminicydem skutecznie zwalczającym wiechlinę roczną (nie ma takiej rejestracji żaden inny herbicyd) w różnych uprawach dwuliściennych. Po zastosowaniu preparatu na wiechlinę roczną w fazie 2 liści do końca krzewienia chwastu, w dawce 1 l/ha jest możliwe osiągnięcie skuteczności na poziomie powyżej 90%! Należy zwrócić szczególną uwagę na fazę rozwojową wiechliny rocznej w momencie zabiegu, ponieważ spóźniony zabieg na przerośniętą wiechlinę (w fazie strzelania w źdźbło lub po wytworzeniu wiech) nie jest skuteczny.

Zwalczanie korzeni i rozłogów perzu w niskiej dawce

Perenal 104 EC oferuje także wysoką skuteczność zwalczania perzu nawet w dawce zalecanej na chwasty jednoroczne – 0,5 l/ha. Skuteczne zwalczenie perzu to nie tylko zwiększenie plonu uprawy, ale także wyraźny wzrost plonu roślin następczych spowodowany uwolnieniem składników pokarmowych w wyniku rozkładu korzeni i rozłogów perzu.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
19 Kwietnia 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmowego poradnika, dzięki któremu...
02 Maja 2016, autor: prof. dr hab. Piotr Goliński
W poniższym wpisie odpowiadamy na pytanie jakie rośliny są chwastami ł...
03 Września 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Zapraszamy na pierwszy odcinek serii poświęconej uprawie bezorkowej. N...
12 Września 2016, autor: Krzysztof Szymański
Samosiewy zbóż w rzepaku to jeden z najczęstszych problemów producentó...
23 Kwietnia 2018, autor: Krzysztof Szymański
Na rynku środków ochrony roślin pojawił się nowy herbicyd do zwalczani...
12 Marca 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Cykl „wszystko co musisz wiedzieć” z założenia ma stanowić najbardziej...