Zakup ciągnika do gospodarstwa cz. 2

02 Listopada 2015
 | Kategoria: Uprawa

Mniej więcej 1-2 tygodnie temu umieściłem na e-polu pierwszy wpis dotyczący ważnych kwestii podczas doboru ciągnika do gospodarstwa. Czas na nieco krótszą część drugą. W pierwszej chwili chciałem ten wpis połączyć z tematem silnika ciągnikowego, ale jednak wyszłaby z tego zbyt duża "blacha", więc o silniku w przyszłym tygodniu.

Struktura i teren

Planując zakup nowego ciągnika nie można również zapomnieć o klasie, rodzaju i zwięzłości gleb, na których maszyna ma pracować, ukształtowaniu terenu, czy warunkach klimatycznych. Uprawa na zwięzłych glebach wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na moc. Na przykład zapotrzebowanie na moc podczas orki na głębokości 20-30 cm z prędkością 5-9 km/h na lekkiej glebie wynosi od około 24 KM do 40 KM na metr szerokości roboczej. Z kolei ten sam zabieg przeprowadzony na glebie ciężkiej zwiększa zapotrzebowanie na moc do około 67-148 KM na metr szerokości roboczej.

Określone wymagania stawia również przed rolnikiem ukształtowanie terenu. Na terenach górskich i pagórkowatych podobnie jak w przypadku gospodarstw sadowniczych i ogrodniczych największe znaczenie mają cechy specyficzne. Czasem ważniejszy niż moc silnika jest nisko położony środek ciężkości czy napęd na wszystkie koła.

Poza wielkością gospodarstwa warto również zwrócić uwagę na powierzchnię poszczególnych gruntów ornych i/lub trwałych użytków zielonych. Istotny jest kształt pól, ich liczba oraz powierzchnia. Znając te informacje można określić jakie wymiary ciągnika są pożądane, jaki promień skrętu zapewni bezproblemowe wykonanie wszystkich czynności. Należy pamiętać, że częste nawroty oraz zmiany kierunku jazdy generują dotykowe koszty w formie zwiększonego zużycia paliwa, a także zawyżają minimalny czas konieczny do wykonania danej pracy. Jeśli pola uprawne oddzielone są od gospodarstwa i od siebie o kilka lub kilkanaście kilometrów, to ważne jest jak dany ciągnik spisuje się w transporcie (warto zwrócić uwagę między innymi na rodzaj i cechy skrzyni biegów) oraz podczas jazdy z dużą prędkością.

Poprzednia część: "Jaki ciągnik kupić (cz.1)?"

Kolejna część: "Jaki ciągnik kupić (cz.3)?"


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
10 Października 2016, autor: Krzysztof Szymański
W tym wpisie podsumowujemy krótko sezon 2015 zwracając szczególną uwag...
31 Lipca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Rzepak to roślina wymagająca pod względem uprawowym. Jednym ze sposobó...
01 Marca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Zaczynamy budowę mini katalogu opryskiwaczy wierząc, że taki cykl przy...
19 Września 2017, autor: prof. dr hab. Aleksander Lisowski
W kolejnym odcinku krótkiego cyklu o siewie ozimin. Koncentrujemy się...
01 Grudnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Odpowiadamy na pytanie "jak dbać o pilarkę spalinową"? W pierwszym art...
21 Marca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Głównymi bohaterami dzisiejszych rozmyślań mechanizacyjnych są siewnik...