Pogoda a herbicydy doglebowe

24 Października 2016
 | Kategoria: Ochrona

Przystępując do jesiennych zabiegów herbicydami doglebowymi należy pamiętać o tym, że duży wpływ na skuteczność działania preparatu mają warunki klimatyczne.

Cechą wyróżniającą tą grupę herbicydów jest fakt, iż wnikają one do liścieni w momencie kiełkowania. Zaburzają procesy fizjologiczne rośliny i niszczą je w fazie kiełkowania lub bezpośrednio po wschodach. Dwa bardzo ważne czynniki, które warunkują powodzenie zabiegu w tym przypadku, to temperatura gleby oraz wilgotność. Temperatura powinna być wyższa niż minimalna temperatura kiełkowania nasion chwastów. Zbyt niska wartość skutkuje opóźnionymi wschodami chwastów. Dla większości chwastów kiełkujących jesienią wartość tego parametru kształtuje się między 2 a 5 stopni Celsjusza.

Druga kwestia to wilgotność. Zawartość wody w glebie również wpływa na skuteczność zabiegu. Zbyt sucha gleba utrudnia przeniknięcie substancji aktywnej do nasion chwastów (herbicyd pobierany jest z roztworu glebowego). Zabieg przeprowadzony na zbyt suchą glebę może powodować konieczność wykonania kolejnego oprysku. Dlatego dobrze jest, gdy herbicyd zadawany jest po niewielkich opadach deszczu, który w tej sytuacji ułatwia rozprowadzanie środka i zwiększa pobieranie przez kiełkujące chwasty. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże opady mogą spowodować wymywanie herbicydu i ograniczyć ich dostępność dla chwastów.

Herbicydy doglebowe są skuteczne w walce z chwastami jeśli stosuje się je wedle zaleceń producenta. Opryski wykonywane są najczęściej przed wschodami roślin uprawnych (przedsiewnie lub bezpośrednio po siewie).


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
09 Grudnia 2019, autor: Krzysztof Szymański
Całkiem niedawno pisaliśmy na e-pole.pl na temat międzyplonów. Dzisiaj...
16 Marca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
W najnowszym wpisie podpowiadamy, jaki herbicyd będzie najlepszy na wi...
04 Czerwca 2018, autor: Bartosz Tomczak
Z tego artykułu dowiesz się w jakim stopniu omacnica prosowianka może...
31 Lipca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Rzepak to roślina wymagająca pod względem uprawowym. Jednym ze sposobó...
21 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Stosowanie mieszanin zbiornikowych to taktyka dobrze znana rolnikom. Ł...
10 Maja 2017, autor: dr Sławomir Kutryś
Wiosna w tym roku jest bardzo kapryśna. Duże spadki temperatur, deszcz...