Gryka cz. 2 – encyklopedia upraw

22 Listopada 2018

Kilka miesięcy temu zapoczątkowaliśmy na blogu nowy cykl "Encyklopedia upraw". Pierwszą rośliną jaka wzięliśmy pod lupę jest gryka. W premierowym wpisie "Gryka cz. 1 – encyklopedia upraw" skoncentrowaliśmy się na systematyce tej rośliny, wyglądzie, wartościach odżywczych, zastosowaniu czy przeznaczeniu. Dzisiaj czas na wymagania glebowe i klimatyczne oraz informacje dotyczące siewu dotyczące uprawy gryki.

Uwarunkowania klimatyczne

Gryka dobrze radzi sobie przy temperaturze oscylującej w granicach 20 stopni C. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura połączona dodatkowo z suszą może skutkować zamieraniem zawiązków i w konsekwencji niższym plonem.

Na uprawę tej rośliny źle wpływają również silne wiatry. Po pierwsze powodują wyleganie, czyli w konsekwencji zmniejszenie plonu. Co więcej, w trakcie wietrznej pogody problem z oblotem mają pszczoły. A te z kolei w 90% odpowiadają za zapylanie kwiatów gryki, co jest kluczowe w kontekście plonowania. 

Wymagania glebowe i wodne

Gryka dobrze rośnie na glebach lżejszych, klasy średniej, a nawet słabej. Przy czym dobrze jeśli jest zasobna w wodę i składniki pokarmowe. Najkorzystniejsze są gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Od siewu do końca kwitnienia gryka wymaga zwiększonej ilości wody, najmniej potrzebuje w czasie dojrzewania nasion. Natomiast źle znosi gleby podmokłe oraz przesuszone.

Siew

Gryka potrzebuje temperatury 15 stopni C, aby kiełkowanie przebiegało bez problemów. Choć warto zaznaczyć, że przedział temperatur, w których odbywa się kiełkowanie jest znacznie szerszy. Termin siewu powinien być przede wszystkim dostosowany do temperatury. Do wzrostu i rozwoju potrzebne jest wspomniane wcześniej 20 stopni C. Zatem gleba, do której przeprowadzony będzie wysiew powinna być odpowiednio nagrzana.

Sam proces siewu wykonuje się siewnikiem rzędowym z rozstawą od 15 do 45 cm. Jeśli nasiona wysiewane są na lepszą zasobniejszą glebę, to wystarczy siew na głębokość 2-3 cm. Jeśli jednak siejemy na stanowisku słabym i suchym, wówczas należy wysiać głębiej (4-5 cm).

Optymalny zakres terminów siewu to druga połowa maja (15–25). Norma siewu wynosi 70 kg/ha na lepszych, zasobniejszych glebach. 80 kg/ha należy zastosować siejąc na glebach słabszych.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024