Dawkowanie i termin stosowania Lanceta Plus.

31 Maja 2016

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego preparatu warto wziąć pod uwagę stan plantacji w momencie wejścia w pole z zabiegiem opryskiwania. W trakcie długiej jesieni chwasty miały dobre warunki do rozwoju, skutkiem tego będzie znaczny stopień ich zaawansowania we wzroście w chwili aplikacji środków chwastobójczych. Innym czynnikiem, który może zaważyć na dokonaniu właściwego wyboru jest elastyczny termin aplikacji danego preparatu. Coraz większa grupa rolników sięga po produkty kompleksowe, którymi w jednym zabiegu zwalczymy nie tylko miotłę zbożową, lecz także możliwie najwięcej chwastów dwuliściennych, które jak wspomniałem, będą mocno zaawansowane w rozwoju. Niestety, nie wszystkie herbicydy będą w stanie sprostać tak postawionym wymaganiom.

Lancet Plus™ 125 WG

Spośród dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do wiosennego, powschodowego zwalczania miotły zbożowej oraz chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych, interesującą pozycją jest herbicyd Lancet Plus™ 125 WG, który cieszy się sporym uznaniem i z roku na rok zdobywa coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników. Dlatego uznałem, że warto poświęcić mu trochę miejsca na naszym blogu.

Lancet Plus™ 125 WG to bardzo dobra propozycja dla rolników poszukujących wygodnego rozwiązania problemu chwastów oraz wymagających bardzo wysokiej skuteczności chwastobójczej przy elastycznym terminie stosowania, aż do fazy 1. kolanka zbóż. Lancet Plus™ w odróżnieniu od innych produktów, nie wymaga sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi preparatami w celu wzmocnienia skuteczności lub rozszerzenia zakresu zwalczanych chwastów, dzięki czemu jest kompletnym herbicydem zbożowym. Więcej o tym piszę we wpisie "Lancet Plus™ – skuteczność na chwasty".

Lacet Plus 125 WG można stosować aż do fazy 1. kolanka zbóż ozimych (BBCH 31).

Termin stosowania

Lustrując pola przed zabiegiem, rozpatrując nasilenie, gatunki oraz fazy rozwojowe chwastów, można stwierdzić, że najlepszym terminem opryskiwania dla zdecydowanej większości herbicydów stosowanych w zbożach ozimych wiosną jest faza krzewienia zbóż. Wynika to najczęściej z faktu, iż wykonanie zabiegu po tym terminie nie zapewnia wysokiego poziomu zwalczania chwastów, które są zazwyczaj przerośnięte i przez to mniej wrażliwe na te herbicydy. Doświadczenia własne, przeprowadzone z innymi „gotowymi” herbicydami, które zgodnie z zaleceniami można stosować nawet później niż do końca fazy krzewienia zbóż, wykazały niższą od Lanceta Plus™ skuteczność, np. na miotłę zbożową, fiołek polny, chaber bławatek. Nieprzewidywalny przebieg pogody wiosną (np. spadki temperatur, opady deszczu) często uniemożliwia wykonanie oprysku w zalecanym dla większości produktów terminie, czyli do końca fazy krzewienia zbóż (BBCH 29).

Lancet Plus™ 125 WG, w porównaniu do większości preparatów, daje możliwość późniejszego zastosowania, ponieważ można nim wykonywać zabiegi opryskiwania aż do fazy 1. kolanka zbóż ozimych (BBCH 31) z zachowaniem wysokiej skuteczności chwastobójczej.

Temperatura i dawkowanie

Preparat ma działanie systemiczne. Zahamowanie wzrostu chwastów wrażliwych następuje w ciągu kilku godzin po aplikacji, jednak widoczne objawy działania pojawiają się po kilku dniach, w pierwszej kolejności na chwastach dwuliściennych, a następnie na miotle zbożowej. Po wykonaniu zabiegu opryskiwania możemy zaobserwować: zahamowanie wzrostu, chlorozy (żółknięcie) i nekrozy, a także deformacje i zamieranie roślin niepożądanych, zaczynające się od wierzchołków.

Pełne zwalczenie chwastów wrażliwych jest zależne od przebiegu pogody i zajmuje zazwyczaj kilka tygodni, może się ono jednak wydłużyć, szczególnie w warunkach niskich temperatur (około 5 stopni C).

Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń oraz praktyki rolniczej, najlepsze efekty (zwłaszcza na przerośnięte chwasty oraz w przypadku użycia herbicydu wczesną wiosną: trudniejsze warunki termiczne – minimalna temperatura dobowa nie mniej niż 5 stopni C przez co najmniej 6 dni po zabiegu), uzyskuje się, stosując Lancet Plus™ 125 WG w dawce 200 g/ha z dodatkiem adiuwanta Dassoil 0,5 l/ha. Adiuwant przekazywany jest nieodpłatnie i znajduje się w opakowaniu zbiorczym wraz z herbicydem.

Dużą zaletą preparatu jest jego odporność na zmywanie – zaledwie 1 godzina po oprysku. Odnośnie następstwa roślin po zastosowaniu Lanceta Plus™ piszę we wpisie "Rośliny następcze po herbicydzie Lancet Plus".

Komplet informacji na temat Lanceta Plus 125 WG znajdziecie pod tym linkiem.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024