Zypar – informacje podstawowe

25 Lutego 2019

Walka z chwastami to odwieczny problem w uprawach zbóż. Nic dziwnego, że piszemy o tym dość często :) W ubiegłym roku pisaliśmy o herbicydzie Pixxaro, który zawiera substancję Arylex i stosowany jest w uprawach zbóż jarych i ozimych do zwalczania chwastów dwuliściennych. Dzisiaj piszemy o kolejnej nowości, która również zawiera substancję Arylex. Mowa o herbicydzie Zypar do zwalczania chwastów szerokolistnych.

Niezależnie od pogody

Zypar to środek, który stosowany jest w uprawach zbóż ozimych i jarych. Występuje w postaci koncentratu do rozcieńczania z wodą. Jest połączeniem aktywnego składnika w postaci Arylexu (halauksyfen metylu, grupa O wg HRAC) oraz florasulamu (grupa B wg HRAC), które niezależnie od pogody przeciwdziałają chwastom takim jak: 

  • chaber bławatek,
  • gwiazdnica pospolita,
  • mak polny,
  • maruna nadmorska (bezwonna),
  • rumianek pospolity,
  • przytulia czepna,
  • samosiewy rzepaku,
  • dymnica pospolita,
  • jasnota purpurowa,
  • tasznik pospolity.

Preparat stosowany jest nalistnie. Wróćmy jeszcze na chwilę do pogody. Dopuszczalny jest szeroki zakres temperatur od 2 do 25︒C, zarówno przy niskiej, jak i wysokiej wilgotności powietrza. Warto podkreślić, że nawet opady deszczu występujące w ciągu 1 godziny od zastosowania nie wpływają na skuteczność środka.

Jak działa?

Po rozprowadzeniu środka w uprawie liścienie i liście chwastów pobierają substancje Arylex i florasulam. Oba związki rozchodzą się po całej roślinie. W przypadku chwastów wrażliwych obserwuje się wstrzymanie wzrostu. Pojawiają się także deformacje liści i łodyg. Następnie stopniowo pojawiają się chlorozy i koniec końców nekrozy, które finalnie prowadzą do zamierania chwastów.

Więcej na temat Zypara niebawem we wpisie na temat stosowania.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024