Omacnica prosowianka, to jeden z tych szkodników, których nikomu nie trzeba przedstawiać. To owad, którego śmiało można określić jednym z największych wrogów upraw kukurydzy. Żerujące gąsienice uszkadzają samą roślinę, ale sprawiają również, że staje się ona bardziej podatna na atak grzybów.
Zwalczanie omacnicy... tradycyjnie
Istnieje kilka sposobów na walkę z omacnicą. Można je podzielić w zasadzie na trzy grupy: metody chemiczne, biologiczne oraz agrotechniczne, które sprowadzają się raczej do działań profilaktycznych. Według wielu specjalistów najbardziej skuteczna jest walka z użyciem insektycydów (np. Runner™ 240 SC). Natomiast bardzo ciekawą opcją jest również biologiczne zwalczanie omacnicy przy wykorzystaniu… statków powietrznych. Tak tak, chodzi o "oprysk" lotniczy, chociaż słowo oprysk jest w tym wypadku dość mylące.
Tradycyjne opryski z powietrza znane z lat ubiegłych są obecnie zabronione. Można je wykonywać jedynie w sytuacjach, gdy nie ma innej możliwości lub gdy oprysk tradycyjny może nieść zagrożenie dla zdrowia. Niemniej istnieje możliwość wykorzystania statków powietrznych do przeprowadzania zabiegów ochronnych. I tu wracamy do tematu omacnicy.

Zwalczanie z powietrza
Mowa o wiatrakowcach uzbrojonych w… kruszynki (Trichogramma), czyli niewielkie błonkoskszydłe owady. Choć w walce z omacnicą ważniejszą funkcję pełnią larwy tych żyjątek. Na wiatrakowcach montuje się tak zwane wyrzutnie. W zbiornikach tych wyrzutni umieszczane są niewielkie kuleczki. Znajdują się w nich właśnie larwy wspomnianych owadów, które wykorzystuje się jako broń biologiczna. Kulki celulozowe spadają na roślinę lub podłoże. Celuloza dostaje wilgoci, larwy wychodzą z kulek i rozpoczynają ofensywę. Po czym za jakiś czas same również umierają. Według różnych źródeł zmniejszenie populacji omacnicy po zastosowaniu tego biopreparatu wynosi od 50 do 75 proc.
Wiatrakowiec to statek powietrzny wyposażony w dwa śmigła – górne i tylne oraz niewielki silnik. Koncepcyjnie jest to połączenie samolotu ultralekkiego oraz śmigłowca. Maszyna wykorzystywana jest w wielu praktycznych sytuacjach przez leśników, rolników i w innych branżach. Wiatrakowce są również chętnie wykorzystywane jako dobry sposób na aktywny wypoczynek.
