Zwalczanie mączniaka zbóż

4 Lutego 2019

Temat mączniaka zbóż poruszaliśmy na e-pole.pl już wielokrotnie. Podstawowe informacje na temat tej choroby znajdziecie we wpisie: Mączniak prawdziwy zbóż i traw. Sporo ciekawych zdjęć zamieścił z kolei Rafał Kowalski w jednym ze swoich wpisów z cyklu "Co na polach": Co na polach – choroby zbóż [foto]. Natomiast o konkretnych rozwiązaniach pisaliśmy już w materiałach: Czym chronić jęczmień i pszenicę przed mączniakiem oraz Ochrona zbóż przed chorobami. Na koniec tekstu zamieszczam jeszcze kilka dodatkowych odnośników do materiałów poświęconych ochronie zbóż przed chorobami grzybowymi.

Czas powiększyć powyższą listę o kolejny materiał. Tym razem bardzo konkretny, bo na temat kolejnego z dostępnych rozwiązań fungicydowych. Mowa o preparacie Talius® 200 EC.

Sposób na mączniaka

Talius® 200 EC fungicyd kontaktowy zwalczający przede wszystkim wspomnianego mączniaka zbóż. Choć warto dodać, że ogranicza on również inne choroby i dobrze spisuje się jako komponent do różnych programów ochronnych i mieszanek fungicydowych.

W Taliusie zastosowano substancję czynną o nazwie proquinazid (związek z grupy chinazolin) w ilości 200 g/l (20,5%). Proquinazid należy do grupy chemicznej chinazolin (grupa FRAC 13). Między innymi zapobiega rozwojowi mączniaka prawdziwego zbóż i traw poprzez zahamowanie kiełkowania zarodników grzyba. Środek stymuluje również naturalną odporność roślin.

Preparat dostępny jest w formulacji EC, czyli w postaci koncentratu, z którego sporządza się emulsję wodną. Talius działa powierzchniowo i stosowany może być zapobiegawczo lub interwencyjnie w zwalczaniu chorób grzybowych. Jak nietrudno się domyślić przeznaczony jest do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych w okresie wiosennym.

Zastosowanie fungicydu Talius zapewniamy skuteczność w zwalczaniu mączniaka zbóż, a co więcej gwarantuje ochronę przed tą chorobą do ponad 8 tygodni.

Preparat może być stosowany w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym, pszenicy jarej i jęczmieniu jarym. Dokładne dawkowanie i terminy stosowania Taliusa opiszę w oddzielnym tekście.

... i nie tylko

Talius 200 EC wykazuje również właściwości ograniczające występowanie innych chorób nie tylko mączniaka. Mowa o:

  • brunatnej plamistości liści (DTR),
  • fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła,
  • septoriozie liści,
  • septoriozie plew,
  • plamistości siatkowej.

Należy dodać, że preparat ten ma działanie uzupełniające względem substancji aktywnych należących do innych grup chemicznych. Wzmaga działanie innych substancji aktywnych fungicydów, dlatego Talius sprawdza się jako składnik do programów fungicydowych chroniących przed chorobami źdźbła i liści od końca krzewienia do liścia flagowego. Istotna jest przy tym niska dawka – 0,15 l/ha, która pozwala na zmniejszenie ilości stosowanych substancji aktywnych na jednostkę powierzchni i ułatwia komponowanie mieszanin do zabiegu.

***

Kilka przydatnych odnośników na temat ochrony przed chorobami grzybowymi:

  • Ochrona zbóż przed chorobami – wprowadzenie
  • Sprawdź, które choroby grożą Twojej uprawie zbożowej?
  • Ochrona fungicydowa zbóż
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024