Zwalczanie chwastów w zbożach po trudnej jesieni

12 Maja 2017

Jesień 2016 roku po raz kolejny zaskoczyła nas swoją nieprzewidywalnością. Najpierw susza, z której wynikło celowe opóźnienie siewów zbóż ozimych (w 2015 roku też była susza), po to, aby „złapać” odrobinę tak potrzebnej do kiełkowania nasion wilgoci. Potem październik, w którym właściwie bez przerwy padało (w niektórych regionach kraju sumarycznie nawet ponad 100 mm), a od początku listopada borykaliśmy się z przygruntowymi przymrozkami. Jeżeli udało się zasiać zboża ozime i wejść z zabiegiem herbicydowym, to z uwagi na ich powolny rozwój jesienią i dalszą niepewność dotyczącą przezimowania, producenci wybierali zazwyczaj rozwiązania niekompletne, których zadaniem było przede wszystkim poskromienie miotły zbożowej i przy okazji kilku chwastów dwuliściennych. Jednak, aby uzyskać pełnię ochrony herbicydowej i tak z założenia planuje się wiosenny zabieg korekcyjny.

Tu pojawia się podstawowe pytanie: na który preparat postawić? Gama dostępnych produktów jest bogata, więc warto ustalić sobie kilka kryteriów, którymi posłużymy się, aby dokonać najlepszego wyboru.

Zwalczanie chwastów w zbożach - niska dawka

Dobierając preparat do zabiegu poprawkowego (w przypadku słabych efektów aplikacji jesiennej) lub też decydując się na kolejny, planowy zabieg wiosenny (w technologii dwóch aplikacji rozłożonych w czasie), warto zwrócić uwagę na komfort i wybrać taki preparat, którego dawka jest niska i łatwa do odmierzenia. Mustang Forte 195 SE w odniesieniu do innych herbicydów świetnie spełnia to zadanie. Jego dawka to zaledwie 0,8 l/ha w sytuacji zabiegu wiosennego po uprzednio wykonanej aplikacji jesiennej. Możliwość obniżenia dawki podstawowej (1 l/ha w przypadku braku zabiegu jesiennego) aż o 20% (dawka 0,8 l/ha w sytuacji wiosennej aplikacji po wykonanym zabiegu jesiennym) została z sukcesem przebadana w doświadczeniach polowych, jak również sprawdziła się na polach produkcyjnych. Jeżeli jesienią nie użyto żadnego herbicydu i cała ochrona zbóż ozimych przeciwko roślinom niepożądanym została przesunięta na wiosnę, wówczas w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych należy zastosować pełną dawkę produktu Mustang Forte 195 SE: 1 l/ha.

Argument ceny

Koszt to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze danego rozwiązania. Analizując konkretną propozycję, powinniśmy skupić się na koszcie zabiegu na hektar, a nie tylko na cenie np. za 1 l, ponieważ często zdarza się, że herbicyd, którego cena za 1 l jest stosunkowo niska, wydaje się być tylko pozornie interesujący. Po przeliczeniu dawki i kwoty zabiegu okazuje się, że preparat, który wydawał się tani – wcale takim nie jest, ponieważ stawka za ochronę jednego hektara jest wyższa niż aplikacja herbicydowa przy użyciu najlepszych produktów. Doskonałym przykładem jest po raz kolejny herbicyd Mustang Forte 195 SE. Koszt ochrony tym preparatem jest często niższy niż zabieg innymi popularnymi rozwiązaniami. Jeśli nawet jakaś alternatywa jest porównywalna cenowo, to nie jest ona zazwyczaj w stanie spełnić pozostałych kryteriów, które rozpatrujemy w tym wpisie, np. ma ograniczenia związane z maksymalnym terminem aplikacji czy posiada zdecydowanie wyższe wymagania temperaturowe.

Mustang Forte 195 SE

O herbicydzie Mustang Forte pisaliśmy już wiele razy prezentując zarówno informacje teoretyczne, jak i praktyczne. Dlatego też zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych wpisów:

  • Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?
  • Zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach jarych.
  • Możliwe mieszaniny z Mustangiem Forte.
  • Jakie rośliny uprawiać po Mustangu Forte?
  • Mustang Forte – skuteczność na chwasty
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024