Zwalczanie chwastów w rzepaku [wideo]

19 Kwietnia 2018

Temat zwalczania chwastów w rzepaku poruszaliśmy niejednokrotnie. Kilka tygodnie temu publikowaliśmy wpisy dotyczące między innymi stosowania nowego herbicydu o nazwie Belkar. W tym krótkim materiale podchodzimy nieco bardziej ogólnie lub raczej – kompleksowo. 

Nie skupiamy się na konkretnym rozwiązaniu herbicydowym, natomiast na samej uprawie. Rzepak to uprawa dość popularna wśród rolników nad Wisłą (więcej na ten temat tutaj: "TOP10 – Najpopularniejsze uprawy w Polsce w 2018 roku"). Jednym z utrudnień w jego uprawie są właśnie chwasty. Z najnowszego filmu na YouTube'owej playliście e-pole dowiecie się jakie chwasty najczęściej spotyka się w uprawie rzepaku w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. W dalszej części materiału podpowiadamy natomiast jak zwalczać konkretne chwasty we własnych uprawach. 

Mamy świadomość, że każdy przypadek jest inny. Czasem problemem (dość częstym :) ) jest przytulia, innym razem chaber, a w jeszcze innej sytuacji najwięcej kłopotów sprawia perz. Mają to na uwadze zebraliśmy w ramach jednego filmu najważniejsze chwasty występujące w rzepaku i preparaty, którymi skuteczne owe zagrożenia można zwalczyć.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024