Publikacje » Uprawy » Zasady zmianowania

Zasady zmianowania

8 Maja 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

We współczesnej produkcji roślinnej zmianowanie odgrywa bardzo dużą rolę, spełniając zarówno funkcje środowiskowe jak i ekonomiczno-produkcyjne. Celem zmianowania jest stworzenie optymalnych warunków do wysokiej produkcyjności roślin przy jednoczesnej ochronie środowiska glebowego. Dobrze zaplanowane zmianowanie w gospodarstwie, to połowa sukcesu, gdyż przekłada się ono między innymi na żyzność gleby, ograniczenie zużycia  nawozów i środków chemicznych do ochrony roślin przed agrofagami oraz wyższe i lepszej jakości plony roślin. Dlatego ważne jest właściwe zaplanowanie następstwa roślin po sobie.

Układając zmianowanie należy wziąć pod uwagę czynniki przyrodnicze, agrotechniczne i organizacyjne gospodarstwa. 

Czynniki przyrodnicze dotyczą siedliska, biologicznych właściwości i wartości przedplonowej roślin uprawnych oraz wzajemnego oddziaływania roślin i siedliska. Planowanie i konstruowanie zmianowania zawsze rozpoczynamy od analizy jakości gleb i warunków klimatycznych, w jakich funkcjonuje gospodarstwo. Na tej podstawie ustalamy, jakie gatunki roślin możemy uprawiać na danych...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online