Zaraza ziemniaka

18 Czerwca 2018

Choroba: zaraza ziemniaka

Agresor: Phytophthora infestans (Mont.) de Bary

Działanie: Patogen ten zimuje w postaci strzępek grzybni w bulwach i tkankach obumarłych części roślin. Wiosną są one źródłem infekcji pierwotnej. Przenoszone przez wiatr mogą być transportowane na odległość nawet 60 km. Rośliny atakowane są poprzez aparaty szparkowe, przetchlinki oraz rany w nadziemnych częściach pędu. Początkowo objawami są pojedyncze, żółtawe plamy, zwykle na wierzchołkach lub brzegach liści, które z czasem się powiększają. Wraz z postępowaniem choroby całe liście pokrywane są nekrotycznymi plamami o brunatno-brązowej barwie. W sytuacjach ekstremalnych cała nadziemna część rośliny jest w zasadzie niszczona przez chorobę.

Cel: Patogen najczęściej atakuje ziemniaki i pomidory. Znacznie rzadziej inne rośliny z rodziny psiankowatych.

Zniszczenia: Główny problem związany z atakiem patogena to zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej liści. Ogranicza w ten sposób rozwój rośliny, a w konsekwencji wpływa dramatycznie na obniżeniu jakości oraz ilości plonu.

Warunki sprzyjające: Rozwój patogenu najszybciej odbywa się przy temperaturze 21 °C, ale może odbywać się w zakresie temperatur od 10 do 29 °C. Choroba najszybciej rozwija się również w warunkach wysokiej wilgotności. Sprzyjają jej długotrwałe opady deszczu oraz długo zalegające mgły.

Poziom zagrożenia: Jedno źródło infekcji pierwotnej może wywołać epidemię zarazy na powierzchni około 100 ha. Starty wywoływane porażeniem zarazą ziemniaka szacuje się na poziomie 20-50%. Na plantacjach niechronionych chemicznie i w przypadku wczesnego wystąpienia objawów straty mogą dochodzić do 70% a w skrajnych przypadkach do 100% spodziewanego plonu. Dr Barbara Sawicka w swojej pracy "Terminy pojawiania się i rozwoju Phytophthotra infestans (Mont.) de Bary w zmiennych warunkach pola uprawnego" informuje, że w skali świata zaraza ziemniaka prowadzi do utraty 8-10% plonu. W Polsce, przy ochronie jedynie 40% powierzchni plantacji średnie straty plonu to 20-25%. W "Genome sequence and analysis of the Irish potato famine pathogen Phytophthora infestans." można przeczytać, że globalne straty w uprawach ziemniaka szacuje się na 6,7 mld USD rocznie.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024