Ogólnie określona ochrona roślin jest głównym elementem produkcji bulw ziemniaka, niezależnie od ich przeznaczenia. Źle przeprowadzona – nieodpowiednio dobranymi środkami, w nietrafionych terminach – jest przyczyną bardzo dużych strat plonu. Dlatego nie wolno jej bagatelizować. Profesjonalny producent ziemniaków powinien od samego początku – już przygotowując stanowisko pod uprawę i sadząc bulwy, prowadzić ją w oparciu o dostępną wiedzę dotyczącą technologii i środków.
Ważnym elementem profesjonalnego programu ochrony roślin jest zaprawianie bulw. Zaprawy pozwalają chronić uprawę od samego początku, gdy tradycyjna aplikacja środków ochrony roślin z wykorzystaniem opryskiwaczy jest bezpodstawna. Wynika to z faktu, że ciecz użytkowa nie ma możliwości dotarcia do miejsca działania. Zaprawy wpisują się również w nurt ekologiczny. Stosując je do początkowej ochrony ziemniaków wykorzystywana jest niewielka ilość substancji czynnych, w porównaniu do tradycyjnych opryskiwań. Również podczas układania programu ochrony roślin warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji wycofywania coraz większej liczby substancji czynnych, przez co rolnik ma niewiele substancji, które może stosować do walki z agrofagami. Zaprawy są tym narzędziem, które pozwoli na ochronę w początkowym okresie wzrostu roślin, dzięki czemu będą one zdrowsze, a tym samym mniej podatne na atak ze strony różnych agrofagów. Stosując zaprawy można zrezygnować z pierwszych zabiegów opryskiwania, co pozwoli na ograniczenie wydatków związanych z ochroną rośliny uprawnej, a także wpisze się w świadomą ochronę środowiska.

Zaprawione bulwy
Po co zaprawiać?
Zaprawy powinny być ważnym elementem ochrony ziemniaków, zabezpieczającym plantacje w okresie wschodów przed patogenami oraz...