Publikacje » Uprawy » Zaprawianie bulw ziemniaka

Zaprawianie bulw ziemniaka

8 Kwietnia 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Ogólnie określona ochrona roślin jest głównym elementem produkcji bulw ziemniaka, niezależnie od ich przeznaczenia. Źle przeprowadzona – nieodpowiednio dobranymi środkami, w nietrafionych terminach – jest przyczyną bardzo dużych strat plonu. Dlatego nie wolno jej bagatelizować. Profesjonalny producent ziemniaków powinien od samego początku – już przygotowując stanowisko pod uprawę i sadząc bulwy, prowadzić ją w oparciu o dostępną wiedzę dotyczącą technologii i środków. 

Ważnym elementem profesjonalnego programu ochrony roślin jest zaprawianie bulw. Zaprawy pozwalają chronić uprawę od samego początku, gdy tradycyjna aplikacja środków ochrony roślin z wykorzystaniem opryskiwaczy jest bezpodstawna. Wynika to z faktu, że ciecz użytkowa nie ma możliwości dotarcia do miejsca działania. Zaprawy wpisują się również w nurt ekologiczny. Stosując je do początkowej ochrony ziemniaków wykorzystywana jest niewielka ilość substancji czynnych, w porównaniu do tradycyjnych opryskiwań. Również podczas układania programu ochrony roślin warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji wycofywania coraz większej liczby substancji czynnych, przez co rolnik ma niewiele substancji, które może stosować do walki z agrofagami. Zaprawy są tym narzędziem, które pozwoli na ochronę w początkowym okresie wzrostu roślin, dzięki czemu będą one zdrowsze, a tym samym mniej podatne na atak ze strony różnych agrofagów. Stosując zaprawy można zrezygnować z pierwszych zabiegów opryskiwania, co pozwoli na ograniczenie wydatków związanych z ochroną rośliny uprawnej, a także wpisze się w świadomą ochronę środowiska. 

Zaprawione bulwy

Po co zaprawiać?

Zaprawy powinny być ważnym elementem ochrony ziemniaków, zabezpieczającym plantacje w okresie wschodów przed patogenami oraz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online