Rozluźnianie i napowietrzanie gleby to temat bardzo istotny bez względu na rodzaj uprawianych roślin. Najczęściej wykorzystywane do tego są pługi, a na małych areałach, w ciasnych ogródkach, glebogryzarki, a nawet szpadle (choć już raczej incydentalnie). Nie są to jedyne dostępne rozwiązania. Alternatywą jest szpadel mechaniczny.
Czym jest szpadel mechaniczny?
Szpadel mechaniczny, łopata mechaniczna, łopata wirnikowa to trzy najczęściej stosowane nazwy wobec tego ciekawego urządzenia. Które obok prostej konstrukcji wyróżnia się stosunkowo niedużymi wymaganiami. Popularność pługa jako jednego z najczęściej wykorzystywanych urządzeń rolniczych ma się dobrze. Nie zmienia to faktu, że orka nie jest zabiegiem bez wad. Przypadki zastąpienia przez rolników pługa spulchniaczami nie są odosobnione. Inną alternatywą może być właśnie mechaniczny szpadel.
Główną cechą mechanicznych łopat, na jaką zwracają uwagę producenci tych urządzeń, jest wyeliminowane tworzenia się podeszwy płużnej. Jest to związane z budową szpadli i zasadą ich pracy. Elementem roboczym w każdym modelu bez względu na markę i model jest sekcja względnie niewielkich metalowych szpadli zamontowanych na wale korbowym ustawionym poprzecznie do kierunku jazdy. Wał napędzany jest rzecz jasna od WOM ciągnika. Podczas pracy szpadle poruszają się ruchem posuwisto zwrotnym. Elementy robocze wchodzą w glebę najczęściej pod kątem około 90 stopni, po czym przesuwają się do tyłu rozluźniając tym samym glebę. Następnie unoszą się do góry i “cofają”. Takie urządzenia produkują między innymi firmy Celli, Gramegna czy Selvatici.

Różne rozwiązania
Nieco inne konstrukcje produkuje firma Imants. Główne różnice konstrukcyjne dotyczą samych elementów roboczych, jak i sposobu ich napędu. W maszynach Imants w miejsce charakterystycznych “szpadelków” pojawia się zupełnie inne rozwiązanie, a i efekt pracy mimo iż zbliżony – nie jest taki sam. Zamiast wału korbowego jest zwykły walec poprzeczny na którym montowane są wygięte łopatki w formie wykrzywionej gwiazdy. Podczas pracy łopatki obracają się przekopując kolejne pokłady ziemi. Maszyny Imants są często sprzedawane z dodatkowym wałem kruszącym montowanym z tyłu. Napęd jest przekazywany za pomocą wałka i przekładni zarówno na wał z łopatkami jak i z drugiej strony na wał doprawiający.
Korzystanie z łopaty mechanicznej nie powoduje powstawania bruzd i wspomnianej podeszwy płużnej. Ba, można podeszwę rozbić właśnie za pomocą takiego sprzętu. Po przejechaniu szpadla ziemia nie jest odwracana. Natomiast następuje jej rozluźnienie i napowietrzenie. Szpadel mechaniczny stosuje się również do wymieszania z glebą zielonej masy, kompostu czy nawozu. Bez wątpienia jest to urządzenie, które z powodzeniem można wykorzystać w gospodarstwie rolniczym, ogrodniczym, sadowniczym czy w szkółce. Maszyny tego typu mogą być wykorzystywane na mokrych glebach i na pochyłościach.
