Publikacje » Uprawy » Zalety stosowania opryskiwaczy samojezdnych cz. 3

Zalety stosowania opryskiwaczy samojezdnych cz. 3

5 Października 2015

Nadszedł czas na ostatnią część cyklu poświęconego opryskiwaczom samobieżnym. W dwóch poprzednich skoncentrowałem się głównie na korzyściach płynących z użytkowania tych maszyn. Dzisiaj poszukamy wad... lub raczej cech, które sprawiają, że użytkownik przez zakupem może zastanowić się dwa razy.

Oprysk samojezdnym

Mimo ogromnej liczby zalet jakie mają opryskiwacze samobieżne trzeba zdać sobie sprawę z kilku wad jakie wynikają z pozytywnych cech wymienionych w poprzednich częściach cyklu. Duża pojemność zbiornika (niejednokrotnie znacznie większa niż w opryskiwaczach zaczepianych), niesamowita szerokość robocza, zastosowanie jednostki napędowej oraz zaawansowanego układu jezdnego i hamulcowego skutkuje dużą masą własną. Niestety tak duża masa wpływa bezpośrednio na pogorszenie stanu gleby (np.: gigantyczny Agrio 3-Rex ma masę całkowitą 23 900 kg).

Innym problemem jest zastosowanie bardzo długiej belki polowej, ponieważ bardzo trudno o stabilizację tak dużego układu. Konstruktorzy wszystkich firm produkujących opryskiwacze samojezdne poświęcają dużo czasu oraz środków finansowych na opracowanie najbardziej wydajnego układu stabilizacji belki polowej.

Działa czy nie?

Podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show organizowanej w Bednarach pod Poznaniem rolnicy mają możliwość zobaczenia na własne oczy jak zachowują się układy stabilizacji belki w najpopularniejszych konstrukcjach zaczepianych oraz samobieżnych. Organizator co roku przygotowuje specjalny tor przeszkód, na który składają się różnego rodzaju przeszkody mogące występować w realnych warunkach. Zagłębienia, pagórki, przełomy i inne utrudnienia jasno pokazują, która maszyna ma lepszy system stabilizacji belki. Niestety niektórzy operatorzy podczas pokazów starają się ukryć konstrukcyjne niedoskonałości zmniejszając znacznie prędkość przejazdu. Jednak nie na wiele zdają się takie zabiegi, ponieważ większość zwiedzających zdaje sobie z tego sprawę. Największym aplauzem zawsze cieszą się maszyny, które przejeżdżają przez wymagający tor przeszkód z realną prędkością roboczą i mimo iż zdarza się, że w takich wypadkach belka potrafi się solidnie zachwiać, to zwiedzający podchodzą do takich sytuacji z większym zrozumieniem.

Swoją drogą opryskiwacze wspomnianej firmy Agrio są zwykle bardzo chwalone właśnie za bardzo dobrą stabilizację belki.

Dla wielu użytkowników odczuwalnym minusem konstrukcji samobieżnych jest wysoka cena tych opryskiwaczy. Na szczęście na rynku dostępne są maszyny tańsze i droższe, dzięki czemu jest możliwość wyboru.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online