Publikacje » Uprawy » Uwaga na przymrozki! Jak pomóc roślinom?

Uwaga na przymrozki! Jak pomóc roślinom?

27 Kwietnia 2021

Ostatnie dni, ze względu na nocne i poranne przymrozki nie są łatwe dla roślin. Jak możemy teraz pomóc roślinom, które najbardziej odczuły ujemne temperatury? Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych porad:

1. Jeżeli zanotowaliście duże spadki temperatury na Waszych plantacjach, to przez najbliższe 2-3 dni nie wykonujcie żadnych zabiegów ochrony roślin, obciążających dodatkowo roślinę (tj. zwalczanie chwastów, zabiegów regulacyjnych czy grzybobójczych).

2. Jeżeli widzicie, że rośliny mocno zareagowały na mrozy, zastosujcie produkty działające jak antystresanty, które pomogą szybko zregenerować rośliny. Na rynku dostępnych jest wiele biostymulatorów, które mogą pomóc polepszyć kondycję roślin.

3. Po okresie ok. 3-4 dni, gdy pogoda się ustabilizuje, i zauważycie niekorzystne zmiany na roślinach (np. pęknięcia łodyg rzepaku) zastosujcie zabieg fungicydowy, o działaniu zabezpieczającym, który pozwoli ochronić roślinę przed infekcjami wtórnymi w miejscach uszkodzeń.

Jeżeli w Waszym regionie nie zanotowaliście spadków temperatur poniżej 0°C, to koniecznie przed planowanym zabiegiem spójrzcie w prognozy pogody, czy nie przewidują takich wartości. Mamy pełnię księżyca, która sprzyja takim wahaniom temperatury.

A najlepszą rolniczą prognozę pogody znajdziecie w naszym serwisie, przechodząc tutaj. 

Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online