Uwaga na przymrozki! Jak pomóc roślinom?

27 Kwietnia 2021

Ostatnie dni, ze względu na nocne i poranne przymrozki nie są łatwe dla roślin. Jak możemy teraz pomóc roślinom, które najbardziej odczuły ujemne temperatury? Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych porad:

1. Jeżeli zanotowaliście duże spadki temperatury na Waszych plantacjach, to przez najbliższe 2-3 dni nie wykonujcie żadnych zabiegów ochrony roślin, obciążających dodatkowo roślinę (tj. zwalczanie chwastów, zabiegów regulacyjnych czy grzybobójczych).

2. Jeżeli widzicie, że rośliny mocno zareagowały na mrozy, zastosujcie produkty działające jak antystresanty, które pomogą szybko zregenerować rośliny. Na rynku dostępnych jest wiele biostymulatorów, które mogą pomóc polepszyć kondycję roślin.

3. Po okresie ok. 3-4 dni, gdy pogoda się ustabilizuje, i zauważycie niekorzystne zmiany na roślinach (np. pęknięcia łodyg rzepaku) zastosujcie zabieg fungicydowy, o działaniu zabezpieczającym, który pozwoli ochronić roślinę przed infekcjami wtórnymi w miejscach uszkodzeń.

Jeżeli w Waszym regionie nie zanotowaliście spadków temperatur poniżej 0°C, to koniecznie przed planowanym zabiegiem spójrzcie w prognozy pogody, czy nie przewidują takich wartości. Mamy pełnię księżyca, która sprzyja takim wahaniom temperatury.

A najlepszą rolniczą prognozę pogody znajdziecie w naszym serwisie, przechodząc tutaj. 

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024