Uniwersalny herbicyd na zboża ozime

25 Sierpnia 2015

Jakie cechy powinien mieć idealny herbicyd? Lista wymogów jest dość długa, ale lista preparatów już niekoniecznie. Jest natomiast kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę.

Idealny herbicyd na zboża ozime (i nie tylko) po pierwsze musi być skuteczny. Gwarancja wysokiej skuteczności na możliwie największą grupę chwastów to podstawa. Co więcej, taki preparat musi być bezpieczny dla rośliny uprawnej, wygodny w aplikacji i powinien zapewniać dużą elastyczność w odniesieniu do terminu zabiegu. Dobrze, aby gwarantował szeroki dobór roślin następczych, zawierał nowe substancje aktywne i nie powodował konieczności sporządzania mieszanin zbiornikowych.

Niestety, wiele produktów nie jest w stanie spełnić większości tak postawionych wymagań. Zdarza się, że dany herbicyd niszczy chwasty rumianowate, mak polny, ale aby zwalczyć np. samosiewy rzepaku czy chabra bławatka należy go „wzmocnić” kolejnym herbicydem. Inny preparat może radzić sobie z wymienionymi wcześniej roślinami niepożądanymi, ale skutecznie zwalcza je tylko w najwcześniejszych fazach rozwojowych (kiełkowanie - liścienie). I tak dalej...

Bizon™ jest jednym z tych preparatów, które nie nastręczają takich problemów. Nie wymaga sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi herbicydami, dzięki czemu jest prawdziwie kompletnym herbicydem zbożowym (w następnym wpisie napiszę więcej o tym jak Bizon radzi sobie z konkretnymi gatunkami chwastów). Niewątpliwą jego zaletą jest również dawka:  jedna, stała, niska i łatwa do odmierzenia.

Niezależnie od uprawianych zbóż ozimych, presji ze strony chwastów, gatunków roślin niepożądanych występujących na polach czy terminu zabiegu stosuje się jedną dawkę herbicydu Bizon™: 1 l/ha.

Produkty posiadające na etykiecie zakres dawek, a także mieszaniny zbiornikowe przysparzają czasami problemów, ponieważ zdarza się, że inna dawka jest zalecana do ochrony pszenicy, a inna do ochrony np. żyta. Ponadto popełniane są pomyłki w doborze właściwej dawki preparatu, dopasowanej do wielkości i zakresu zwalczanych chwastów. Skutkuje to często koniecznością prze­prowadzenia dodatkowego zabiegu korekcyjnego, co z kolei komplikuje pracę w gospodarstwie oraz zwiększa koszty produkcji.

Możliwość zastosowania Bizona™ we wszystkich zbożach ozimych zdecydowanie ułatwia dobór herbicydu w gospodarstwie. Nie trzeba kupować np. dwóch herbicydów służących do ochrony pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego – teraz jednym preparatem można ochronić jesienią wszystkie zboża.

Na temat bezpieczeństwa dla roślin i o kilku innych kwestiach pisałem już wcześniej we wpisie "Jesienny herbicyd dla zbóż ozimych – wprowadzenie".

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024