Publikacje » Uprawy » UF 2002, nowy flagowiec Amazone

UF 2002, nowy flagowiec Amazone

19 Marca 2018

Raz na jakiś czas umieszczam wpis z nowościami maszynowymi. Dzisiaj robię to po raz kolejny, a bohaterem mojego tekstu jest nowy opryskiwacz Amazone UF 2002.

Amazone, to jeden z tych producentów, który znany jest ze swoich wysokiej jakości opryskiwaczy. Oferta firmy w tym zakresie jest szeroka i obejmuje maszyny zawieszane, zaczepiane, jak i samojezdne. Ta pierwsza grupa całkiem niedawno powiększyła się. Wszystko za sprawą modelu UF 2002, który poszerza serię UF 01. Konstrukcja maszyny oparta jest na zupełnie nowej ramie oraz wykorzystaniu nowego zbiornika. Producent zapewnia, że rama jest sztywna i lekka zarazem. Maszt podnośnika zintegrowany został z ramą i jest bardziej odporny na skręcanie. Co więcej, zamontowano tutaj nowy system tłumiący.

Nowy zbiornik

Najważniejszym elementem UF 2002 jest zbiornik cieczowy o pojemności 2000 l. Zbudowana z polietylenu konstrukcja ma wyjątkowo zwarty kształt i jest bardzo dobrze dopasowana do ramy. Kształt wewnątrz zbiornika jest zaokrąglony, a ściany zarówno z zewnątrz, jak i od środka są całkowicie gładkie. Ma to zapewnić szybkie i skuteczne czyszczenie.

Użytkownicy, dla których pojemność zbiornika UF 2002 nie będzie wystarczająca, mogą połączyć nowy opryskiwacz z czołowym zbiornikiem FT 1001. Nominalna pojemność układu wzrasta wówczas do 3000 l. Za pomocą systemu FlowControl+ przedni zbiornik jest całkowicie zintegrowany z obiegiem cieczy UF 2002. Pomaga w tym dodatkowa pompa o pojemności 150 l/min, która ciągle cyrkuluje ciecz rozpryskującą między zbiornikiem UF, a czołowym zbiornikiem. Warto zaznaczyć, że w tej konfiguracji dodatkowa pompa jest również wykorzystywana do napełniania.

Napełnianie zbiornika może się odbywać zarówno wężem ssącym, jak i przyłączem ciśnieniowym. Mieszadło natomiast umieszczone jest bezpośrednio na dnie zbiornika. Zmniejszono dzięki tym rozwiązaniom efekt powstawania piany. W środku zbiornika znajduje się wewnętrzna dysza czyszcząca, odpowietrznik zbiornika, a po lewej stronie umieszczono pokrywę. W ramach wyposażenia dodatkowego można doposażyć UF 2002 w dodatkową pompę wodną zapewniającą ciągłe czyszczenie wnętrza zbiornika. Dodatkowa pompa napędzana jest bezpośrednio przez wał przegubowy i może być w razie potrzeby uruchamiana przez sprzęgło elektromagnetyczne z kabiny ciągnika. Gdy zbiornik wody do płukania jest pusty, pompa zostaje automatycznie wyłączona.

Oprócz zbiornika głównego nowy model Amazone wyposażono w zbiornik na czystą wodę o pojemności 350 l, 60-litrowy rozwadniacz oraz 20-litrowy zbiornik z wodą do mycia rąk.

Fotografia: Amazone

Wygodna obsługa

Aby ułatwić łączenie opryskiwacza z ciągnikiem przednia część UF 2002 pozbawiona jest węży czy wsporników. Jednak specjaliści z Amazone opracowali rozwiązanie, które w jeszcze większy sposób ułatwia podłączanie i rozłączenie. Mowa o opcjonalnym systemie szybkiego sprzęgania.

Opryskiwacz jest wyposażony także w nowy system parkowania w całości zintegrowany z ramą. Najważniejszym elementem układu są obrotowe wysuwane podpórki. W pozycji transportowej są wysunięte i obrócone klockami podporowymi w stronę podłoża. Podczas pracy są schowane. Opcjonalnie system może mieć zamontowane w koła, które pozostają na maszynie nawet podczas pracy.

UF 2002 jest wyposażony w nowo opracowaną pompę membranową o przepustowości 250 lub 300 l/min. Nowością jest większy tłok z krótszym skokiem, zapewniający równomierną wydajność przy wysokich ciśnieniach. Dzięki większej średnicy tłoka i zmniejszonemu skokowi, napięcie na membranach jest wyraźnie niższe, co pozytywnie wpływa na żywotność.

Nowy opryskiwacz UF 2002 można połączyć z dowolną belką polową Super-S2 o szerokości roboczej od 15 do 30 m. Wszystkie elementy sterujące zgromadzone zostały w panelu SmartCenter, który jest ukryty pod otwieranymi drzwiczkami z lewej strony.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online