Transport w gospodarstwie. Do czego służą ładowarki?

26 Stycznia 2020

Wszechstronność ładowarek teleskopowych jest bardzo duża. Są to jedne z nielicznych maszyn, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie i wielu innych dziedzinach. Szerokie spektrum zastosowania mają również ładowarki przegubowe oraz wózki widłowe, które spotkać można w niejednym gospodarstwie. Każda z tych konstrukcji ma swoje „królestwo”.

Ładowarki teleskopowe mają szerokie zastosowanie. To dość powszechne stwierdzenie, do którego wielu użytkowników zdążyło się już przyzwyczaić. Wykorzystywane są w przemyśle, budownictwie czy produkcji rolnej. Stanowią nieodzowny element wyścigów samochodowych (kiedy trzeba uszkodzony samochód przewieźć z toru), sprawdzają się w składach opału i tartakach, stoczniach, magazynach oraz wszędzie tam, gdzie pożądaną cechą jest długie, teleskopowe ramię (duży zasięg) i odpowiedni udźwig wynoszący zwykle kilka ton. Dzięki temu maszyna może „sięgnąć” tam, gdzie nie ma jak się dostać. Z kolei wózek widłowy wjedzie niemal wszędzie. Kompaktowe wymiary oraz w niektórych przypadkach zerowy promień skrętu, połączone z masztem mogącym pracować na dużej wysokości sprawiają, że w wielu sytuacjach wózek jest niezastąpiony. Nie można zapominać również o ładowarkach przegubowych, które łączą zwrotność z wielozadaniowością.

Co więcej, w pewnym momencie producenci ładowarek zdali sobie sprawę, że środowisko rolnicze stawia przed maszynami nieco inne wymagania. Wiele firm zaczęło konstruować całe linie ładowarek przeznaczonych do pracy w rolnictwie. Niektórzy poszli jeszcze dalej budując urządzenia, które zakresem zastosowań wchodzą w kompetencje ciągników rolniczych.

Ładowarki na co dzień

Właściciele gospodarstw decydują się często na zakup ładowarki teleskopowej z myślą o bardzo różnych pracach transportowych w obrębie gospodarstwa. Zastosowanie wielu rodzajów łopat (do lekkich materiałów sypkich, do ziemi, z zębami stalowymi oraz innych) umożliwia przewożenie zboża czy porządkowanie plonów w magazynie. Takie wyposażenie przydaje się również podczas prac związanych z transportem bądź załadunkiem ziemi.

Ładowarka wyposażona w chwytak do bali prostokątnych lub kleszcze do balotów okrągłych świetnie sprawdza się w gospodarstwie podczas zielonych żniw. Praktycznie to jedyne maszyny, które są w stanie dokonać rozładunku przyczep z balotami i kostkami słomy oraz ułożenia ich w stodole na dużej wysokości. W mniejszych i średnich gospodarstwach tę rolę pełni ciągnik z ładowaczem czołowym. Jednak możliwości ładowacza, przede wszystkim dotyczące zasięgu, są ograniczone i w większych gospodarstwach mogą okazać się niewystarczające.

Alternatywą może być również wykorzystanie ładowarki przegubowej. Spektrum możliwego do zastosowania osprzętu dodatkowego jest bardzo szerokie, a mobilność i zwrotność są znacznie większe niż w przypadku ciągnika z ładowaczem. Ba, większe niż w przypadku ładowarki teleskopowej. W zależności od marki i modelu zasięg takich urządzeń również może być duży (są także modele wyposażone w wysięgniki teleskopowe). Dla przykładu, w największym modelu Schaffera 9660 T wyposażonym w ramię teleskopowe, może ono pracować na wysokości 6,1 m. Mimo możliwości podnoszenia ładunku na dużą wysokość wózki widłowe nie są wykorzystywane do tego typu prac m.in. z uwagi na bardzo ograniczone możliwości wychylenia ładunku do przodu.

Akcesoria to podstawa

Kolejną cechę, która odróżnia ładowarki od wózków stanowi możliwość zmiany sprzętu dodatkowego. Charakterystyczne widły do palet stosowane w wózkach widłowych to tylko jeden z wielu elementów wyposażenia ładowarek. Zamontowane na ramieniu widły są często wykorzystywane w różnych czynnościach związanych z załadunkiem, rozładunkiem czy też transportem na niewielkich odległościach (choćby do przewozu big-bagów).

Możliwości ładowarek teleskopowych (również przegubowych) są znacznie większe niż wykonywanie czynności oparte na wykorzystaniu wideł, a ogólne ograniczenia w przydatności związane są z dostępnością dodatkowego oprzyrządowania. Przykładowo firma Weidemann specjalizująca się w konstruowaniu różnych typów ładowarek, w tym teleskopowych, ma bardzo szeroką ofertę akcesoriów dodatkowych. Kilkadziesiąt rodzajów urządzeń i maszyn współpracujących w dużym stopniu zwiększa spektrum zastosowań danej ładowarki. Oprócz podstawowych, wymienionych wyżej czynności można doliczyć jeszcze: odwijanie beli, dozowanie karmy, rozdrabnianie balotów i kostek słomy, koszenie (dostępne są różne typy kosiarek), odwierty (świder), prace czyszczące (zamiatarka, szczotka), odśnieżanie (pług odśnieżny) czy nawet rozsiewanie (Weidemann oferuje dwa typy rozsiewaczy).

Ładowarki w warunkach rolniczych często wykorzystywane są do prac w oborze oraz innych czynności charakterystycznych dla gospodarstw nastawionych na hodowlę zwierząt. Rozkładane ramię w każdej ładowarce umożliwia montaż dodatkowych urządzeń takich jak widły do obornika, paszcza krokodyla czy pług spychacz, za pomocą których można oczyścić oborę lub chlewnię. Sprzątanie i ścielenie budynków inwentarskich to tylko dwie przykładowe czynności, jakie można wykonać tak przygotowaną maszyną. Długie ramię pozwala na wywożenie i składowanie obornika na pryzmie oraz na załadunek rozrzutnika obornika. Przydatne jest ono również podczas sporządzania paszy przy użyciu wozu paszowego.

Na tym polu często chętniej wykorzystywane są ładowarki przegubowe. Dzieje się tak, ponieważ w porównaniu z ładowarkami teleskopowymi są to maszyny bardziej kompaktowe, mniejsze i bardziej zwrotne. A to z kolei w miejscach o ograniczonej przestrzeni stanowi istotny atut.

Niewielka grupa ładowarek teleskopowych jest lub może być (opcja) wyposażona w tylny trzypunktowy układ zawieszenia oraz wałek odbioru mocy (np. Merlo, Faresin, Landini, McCormick). Takie rozwiązanie otwiera przed tymi maszynami zupełnie nowe pola eksploatacji. W przypadku prac przy zwierzętach oznacza to również możliwość współpracy z wozem paszowym i wykorzystanie ładowarki do zadawania paszy.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024