Szkodniki w sadach – zwalczanie Reldanem

20 Czerwca 2017

Kilka miesięcy temu po raz pierwszy pisaliśmy o stosowaniu preparatu Reldan 225 EC w kontekście zwalczania szkodników w sadzie. W materiale "Reldan na szkodniki w sadzie" znajdziecie podstawowe informacje na temat tego środka. Dzisiaj kilka przykładów odnośnie stosowania preparatu na konkretne zagrożenia.

Owocówka jabłkóweczka

Samice owocówki składają jaja na zawiązkach owoców. Wylęgające się gąsienice wgryzają się do wnętrza owoców, gdzie następnie przechodzą rozwój. W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia. Gąsienice żerując wewnątrz owoców, zjadają miąższ i nasiona. Zanieczyszczają także owoce odchodami. Zaatakowane przez szkodnika owoce przedwcześnie opadają, nie nadają się do spożycia ani przechowywania.

W przypadku zwalczania owocówki jabłkóweczki najlepiej stosować Reldan w fazie rozwoju szkodnika zwanej "czarną główką". Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi od 2,25 do 2,7 l/ha. Jednak w przypadku dużego nasilenia występowania szkodnika należy zastosować górną dawkę.

Owocnica jabłkowa

Uszkadza młode zawiązki jabłek. Larwa minuje zawiązki, w wyniku czego powstają na nich skorkowaciałe, opasujące smugi, które są wyraźnie widoczne na dojrzewających owocach. Starsze larwy żerują wewnątrz owoców. Jedna larwa może uszkodzić nawet do pięciu zawiązków.

Zaleca się stosowanie preparatu pod koniec opadania płatków kwiatowych, uwzględniając zróżnicowane terminy przekwitania odmian. Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi od 2,25 do 2,7 l/ha. Jednak w przypadku dużego nasilenia występowania szkodnika należy zastosować górną dawkę.

Miodówka jabłoniowa

Larwy i dorosłe owady nakłuwają pąki kwiatowe, liściowe i ogonki liściowe. Uszkodzone i zniekształcone organy nie rozwijają się. Ponadto szkodniki wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Zaleca się stosowanie preparatu po wylęgu wszystkich larw. Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi od 2,25 do 2,7 l/ha. Jednak w przypadku dużego nasilenia występowania szkodnika należy zastosować górną dawkę.

Mszyce

Ich żerowanie powoduje uszkadzanie liści, pędów, a także zawiązków. W młodych sadach dużym zagrożeniem dla rozwoju i kondycji drzew jest także mszyca jabłoniowa. W ciągu roku może występować nawet kilkanaście pokoleń. Reldan przeciwko mszycom stosuje się po potwierdzeniu ich obecności i przekroczeniu progów szkodliwości dla danego gatunku. Zalecana dawka jednorazowego stosowania to 2,25 l/ha.

Zwójkówki liściowe

Gąsienice żerują wiosną na liściach. Uszkadzają także rozwijające się zawiązki. Latem i jesienią żerują na wyrośniętych już owocach. W ciągu roku występują w dwóch pokoleniach. Reldan stosuje się wiosną na pierwsze pokolenie zwójkówek. Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi 2,7 l/ha.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024