Publikacje » Uprawy » Szerokość robocza opryskiwaczy samojezdnych

Szerokość robocza opryskiwaczy samojezdnych

1 Maja 2015

W celu zapewnienia dużej wydajności efektywnej w opryskiwaczach samojezdnych montuje się belki polowe o szerokości nawet do 44 m. Tak duże szerokości nastręczają poważnych kłopotów związanych z ich stabilizacją poprzeczną i utrzymaniem jednakowej wysokości nad powierzchnią pola lub roślin. W tym celu stosowane są hydrauliczne układy stabilizujące, które czasem mogą być również znakiem rozpoznawczym firmy.

Układ stabilizujący jest układem siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, które to układy wzajemnie się kompensują i znakomicie tłumią wstrząsy i uderzenia oraz amortyzują drgania podłużne i poprzeczne maszyny - wynikające z nierówności terenu. Takie działanie znajduje praktyczne przełożenie w ograniczeniu pionowych wahań belek polowych i utrzymaniu wysokiej dokładności ich pracy.

W przeważającej większości belka polowa jest zawieszona na ramie w układzie równoległoboku, którego praca jest wspomagana sprężynami i amortyzatorami. Do stabilizacji wykorzystuje się środek ciężkości belki, co pozwala na jej samo-poziomowanie. W przypadku tak dużych belek stosuje się układy hydrauliczne, które pozwalają na ich składanie i rozkładanie oraz opuszczanie i podnoszenie. Aby zmniejszyć dynamiczną reakcje ruchu belek w układach hydraulicznych stosowane są dławiki przepływu oleju, których działanie przedłuża żywotność całego zespołu. Do skorygowania pochylenia belki wykorzystuje się dodatkowe siłowniki hydrauliczne. W przypadku dużych belek potrzebne jest odpowiednie wzmocnienie lub montaż odciągów stabilizujących. Dużą wytrzymałość belek osiąga się przez zastosowanie konstrukcji kratowej, których ramiona i przeguby są również stabilizowane.

Zmniejszenie masy belek można uzyskać przez zastosowanie elementów aluminiowych, zamiast stalowych, ale zwiększa to cenę gotowego wyrobu.

Osobliwa konstrukcja opryskiwacza marki Challenger.
Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online