W celu zapewnienia dużej wydajności efektywnej w opryskiwaczach samojezdnych montuje się belki polowe o szerokości nawet do 44 m. Tak duże szerokości nastręczają poważnych kłopotów związanych z ich stabilizacją poprzeczną i utrzymaniem jednakowej wysokości nad powierzchnią pola lub roślin. W tym celu stosowane są hydrauliczne układy stabilizujące, które czasem mogą być również znakiem rozpoznawczym firmy.
Układ stabilizujący jest układem siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, które to układy wzajemnie się kompensują i znakomicie tłumią wstrząsy i uderzenia oraz amortyzują drgania podłużne i poprzeczne maszyny - wynikające z nierówności terenu. Takie działanie znajduje praktyczne przełożenie w ograniczeniu pionowych wahań belek polowych i utrzymaniu wysokiej dokładności ich pracy.
W przeważającej większości belka polowa jest zawieszona na ramie w układzie równoległoboku, którego praca jest wspomagana sprężynami i amortyzatorami. Do stabilizacji wykorzystuje się środek ciężkości belki, co pozwala na jej samo-poziomowanie. W przypadku tak dużych belek stosuje się układy hydrauliczne, które pozwalają na ich składanie i rozkładanie oraz opuszczanie i podnoszenie. Aby zmniejszyć dynamiczną reakcje ruchu belek w układach hydraulicznych stosowane są dławiki przepływu oleju, których działanie przedłuża żywotność całego zespołu. Do skorygowania pochylenia belki wykorzystuje się dodatkowe siłowniki hydrauliczne. W przypadku dużych belek potrzebne jest odpowiednie wzmocnienie lub montaż odciągów stabilizujących. Dużą wytrzymałość belek osiąga się przez zastosowanie konstrukcji kratowej, których ramiona i przeguby są również stabilizowane.
Zmniejszenie masy belek można uzyskać przez zastosowanie elementów aluminiowych, zamiast stalowych, ale zwiększa to cenę gotowego wyrobu.
