Gdzie oddać puste opakowania po środkach ochrony roślin?

28 Lutego 2020

Opakowania po środkach ochrony roślin, z uwagi na przechowywane w nich preparaty chemiczne muszą być składowane i utylizowane w odpowiedni sposób. Przy czym warto podkreślać, że w żadnym wypadku nie powinien to być problem, ponieważ w Polsce funkcjonuje System Zbiórki Opakowań PSOR, w ramach którego w całym kraju są zbierane i przetwarzane opakowania po środkach ochrony roślin.

Jak działa PSOR?

Zasady zbiórki opakowań są bardzo proste:

  • Krok 1: Użytkownik ma obowiązek oddać do sklepu, hurtowni lub dystrybutora środków ochrony roślin czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania lub płukane przez 10 sekund przy rozwadniaczu.
  • Krok 2: Sklep/hurtownia/dystrybutor ma obowiązek przyjąć opakowania. Przechowywanie tych opakowań do czasu odbioru przez operatora Systemu powinno być prowadzone w sposób niezagrażający bezpieczeństwu osób postronnych i bezpiecznie względem środowiska.
  • Krok 3: Operator Systemu (firma REMONDIS) odbiera opakowania zgromadzone w specjalnych workach ze sklepów/hurtowni/dystrybutora lub bezpośrednio z gospodarstw rolnych, jeśli te zgromadzą min. 10 worków z opakowaniami.

Ważne. Opakowania odbierane w Systemie PSOR muszą być oznaczone piktogramami ostrzegawczymi (broszura). Rolnik może do Systemu oddać opakowania po: środkach ochrony roślin, produktach biobójczych, nawozach i adiuwantach. Koszty funkcjonowania systemu w całości ponoszą producenci i importerzy środków ochrony roślin.

Jak przygotować opakowanie do zwrotu?

  • Krok 1. Należy przelać całą zawartość opakowania do zbiornika opryskiwacza.
  • Krok 2. Po opróżnieniu opakowania należy wypełnić je wodą mniej więcej do 1/4 jego objętości i potrząsać nim przez kilka sekund. Taką mieszankę należy wlać do zbiornika opryskiwacza.
  • Krok 3. Po czym powtarzamy krok drugi jeszcze 2 razy.
  • Krok 4. Wszystkie opróżnione i czyste opakowania należy zabrać z gospodarstwa i przynieść do sklepu, w którym dokonano zakupu produktu.

Warto pamięrać, że w ramach systemu nie można oddawać opakowań brudnych, z resztkami produktów czy z produktami przeterminowanymi. Żaden sklep nie przyjmie również opakowań zbiorczych (np. kartonów), a także folii czy też opakowań spakowanych do worków typu big-bag. Ważne jest aby pracownik sklepu/hurtowni/dystrybutora mógł ocenić zawartość opakowań.

Temat dobrze znany

Trzeba również podkreślić, że producenci i importerzy środków ochrony roślin, to jedyna branża, która fizycznie odbiera opakowania po swoich produktach. System Zbiórki Opakowań PSOR urochomiony został na długo przed wprowadzeniem takiego obowiązku prawnego i co roku przeznacza się na jego funkcjonowanie ogromne kwoty (koszt zbiórki w trakcie jednego roku to ponad 5 mln PLN, rozłożony proporcjonalnie na wszystkie firmy tworzące System). Jednym ze współwłaścicieli Systemu jest Corteva (od 2004 roku).

Więcej informacji na www.systempsor.pl

Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024